444 06 20 ONLINE RANDEVU
444 06 20444 06 20

Çocuklarda Kasık Fıtığı

Çocuklarda kasık fıtığı, çok sık rastlanan, zamanında müdahale edilmediğinde ciddi tehlikelere yol açabilen cerrahi bir hastalıktır. Fıtığın içine giren barsak gibi organların boğulma riski nedeniyle acil ameliyat gerektirebildiğinden, şüphe durumunda mutlaka hemen hekime başvurulmalıdır.


KASIK FITIĞI NASIL OLUŞUR?

Hem erkek hem kız çocuklarda, kasık bölgesinde kasık kanalı denilen tüpler bulunmaktadır. Erkek çocuklarda, karın boşluğu içinde gelişen yumurtalar, bu kanallar aracılığı ile torbaya inerler. Normalde kasık kanalları doğumdan hemen önce veya sonra kapanırlar. Bu kanalların birisi veya ikisinin birden kapanmaması durumunda kasık fıtığı ortaya çıkar. Eğer kanal açıklığı çok dar ise ve sadece karın içindeki sıvının geçmesine izin veriyorsa, buna “su fıtığı” veya hidrosel; eğer açık olan kanal geniş ise ve bu kanaldan karın içindeki organlar geçerse buna kasık fıtığı denir.

KASIK FITIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kasık fıtığında, kasık bölgesinde veya torbada şişlik olabilir. Bu şişlik ıkınma, ağlama ve öksürme gibi karın içindeki basıncın arttığı durumlarda belirginleşir. Şişlik ağrı yapmamakla beraber nadiren huzursuzluk ve kusmaya neden olabilir. Kasık fıtığı erkeklerde daha sık görülmekle birlikte, kızlarda da da nadiren olsa da görülebilir. Kızlarda fıtıklaşan organ normalde barsaklar değil, yumurtalıklardır.

KASIK FITIĞINDA AMELİYAT NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Kasık fıtığının cerrahi müdahale dışında herhangi bir tedavisi yoktur. Fıtıklaşan organın sıkışmasından dolayı ortaya çıkan ve nadiren hayatı tehdit edecek durumlardan korumak amacıyla en kısa süre içerisinde ameliyat yapılması gerekmektedir. Kasık fıtığında organ sıkışması olursa bu ameliyatın acilen yapılması gerekmektedir. Fıtık boğulması olarak adlandırılan bu durumda fıtık içinde sıkışan organların kanlanması ve beslenmeleri kısa bir süre içinde bozulur ve çürüme meydana gelir. Bu durum hayati tehlike oluşturur. Bu nedenlerden dolayı, organ sıkışması ihtimalini ortadan bir an önce kaldırmak için kasık fıtığı ameliyatı en kısa sürede yapılması gerekmektedir.

KASIK FITIĞI AMELİYATI KAPALI YÖNTEM İLE YAPILABİLİR Mİ? KAPALI YÖNTEMİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Kasık fıtığı ameliyatları laparaskopi denilen kapalı teknik ile yapılabilir. Kapalı yöntemde kasık bölgesine kesi yapılmaz, göbek deliğinden yerleştirilen bir kamera yardımı ile ameliyat tamamlanır. 

Laparaskopik olarak yapılan ameliyatlardan sonra çocuk açık ameliyata göre daha az ağrı çeker, daha hızlı sürede gündelik yaşamına, spora ve okula dönebilir ve estetik olarak daha iyi sonuçlar alınır. 
  
Vücudumuzda iki adet olan kasık kanalları birbirinden bağımsız bir şekilde fıtık oluşturabilir. Açık cerrahide karşı tarafta henüz belirti vermemiş kanal açıklığının tespiti mümkün değildir. Laparaskopik yöntemle yapılan ameliyatta ise, kamera ile karın içine bakıldığından dolayı, henüz belirti vermemiş fıtıklar da görülüp aynı ameliyatta onarımı yapılabilir.

Doç. Dr. David T. Thomas
Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı
Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı