DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Kalp Ve Damar Cerrahisi

Kalp Ve Damar Cerrahisi

Kalp ve damar cerrahisi ritim bozukluklarını, aort kapak darlığı, doğuştan gelen kalp sorunlarını, kalp kapakçık hastalıklarını, kalp kası rahatsızlıklarını, varis, kardiyak tümörler ve venöz yetmezlik gibi başlıca hastalıkları kapsamaktadır. Kalp ve damar cerrahisinde hastanın tetkikleri uzmanlar tarafından gerçekleştirildikten sonra teşhise göre çeşitli yöntem ve teknolojiler uygulanmaktadır. Açık kalp ameliyatı, bypass, kalp kapak değişimi, küçük kesi yöntemi ile bypass cerrahisi, robotik cerrahi ile kalp ameliyatı gibi tedavi yöntemleri ile rahatsızlıklara çözüm bulunmaktadır.

Kalp ve Damar Cerrahisi Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Etmelidir?

Kalp ve damar cerrahisinde erken teşhis ve doğru tedavi hayati önem taşımaktadır. Hastanın rahatsızlıkları, daha önce yaşadığı hastalık geçmişi ve hastalığın boyutu teşhis sırasında oldukça önemlidir. Yapılan tetkikler sonrasında hastaya koyulan teşhis sonucunda uzman cerrah kadrosu ve gelişen teknolojiler göz önünde tutularak hastaya en uygun tedavi yöntemine karar verilmektedir. Uygulanacak tedavi yönteminde hastanın diğer rahatsızlıkları, taşıdığı riskler, enfeksiyon oranının en aza indirgenmesi ve normal hayata dönüşünün sağlıklı olması göz önünde tutulmaktadır. Kalp ve damar cerrahisi sonrasında ise düzenli kontrollere, hastanın gündelik yaşamında beslenmesine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Kalp ve Damar Cerrahisinde Kullanılan Yöntemler ve Teknolojiler Nelerdir?

Kalp ve damar cerrahisi alanında kullanılan birçok yöntem ve teknoloji mevcuttur. En çok tercih edilen yöntem ve teknolojileri aşağıda listelerken bu durumun hastaya ve uygulanacak tedaviye göre değişkenlik gösterebileceğini de unutmamak gerekmektedir.

Koroner Bypass: Koroner arterler kalbin beslenmesini sağlamaktadır. Bu koroner arterlerde yaşanan daralma ya da tıkanıklık gibi olumsuz durumlarda koroner bypass yöntemi uygulanmaktadır.

Robotik Kalp Cerrahisi: Kalp ve damar cerrahisi alanında kullanılan yöntemlerin başında robotik yöntemler gelmektedir. Gelişen teknoloji ile kalp hastalıkları robotik yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Kanama ve enfeksiyon riskleri bu şekilde en aza indirgenirken, uzman cerrah kadromuz bu şekilde hassas bir ameliyat gerçekleştirebilmektedir.

Minimal İnvaziv Yöntem ile Kalp Ameliyatı: Göğüs kemiğinin büyük oranda kesilmesini önleyen, küçük kesiler ile süreci daha ağrısız ve hızlı atlatmaya yarayan bu yöntem ile göğüs duvarının bütünlüğü de korunmaktadır.

Doktora Sorun, Öğrenin