DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Makaleler

Egzama (Atopik ve Seboreik Dermatit)

Egzama (Atopik ve Seboreik Dermatit)

Egzama, derinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Tıp literatüründe "atopik dermatit" olarak da adlandırılan egzama, cildin dış tabakasını oluşturan epidermisin zayıflaması ve cildin bariyer işlevinin bozulması sonucu gelişir.

Hipotiroidi

Hipotiroidi

Hipotiroidinin başlıca klinik bulguları, yorgunluk ve halsizlik ile birlikte olan kilo alma, saç dökülmesi ve hafızada zayıflıktır. Tiroid hormonlarının yetersiz salgılanması sonucunda gelişen klinik tabloya hipotiroidi adı verilir.

İshale Ne İyi Gelir

İshale Ne İyi Gelir

İshal ya da diyare, gün içinde olağandan daha fazla ve sulu bir şekilde dışkılama olarak tanımlanabilir. Genellikle kısa sürede geçen hastalık, farklı sağlık sorunlarının semptomları arasında da yer alabilir. Ayrıca kronik, yani uzun süreli olabilir.

Reflü

Reflü

Yaygın olarak görülen bir sağlık sorunu olan reflü, ağza acı ya da ekşi bir tat gelmesi ile karakterize edilir. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve obezitenin yaygınlaşması gibi yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkan bu hastalık, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Şeker hastalığı, tıbbi adıyla diyabet, insülin hormon eksikliği nedeniyle kan şekeri seviyelerinin kontrolünde bir bozukluk olan bir hastalıktır. Normalde, pankreas adındaki bir bezimiz vücutta insülin hormonunu üretir ve bu hormon kan şekerinin hücrelere alınmasını sağlar. Ancak diyabetli insanlar, pankreasları yeterli miktarda insülin üretemezler veya vücutları üretilen insülini etkili bir şekilde kullanamazlar.

Tansiyon

Tansiyon

Tansiyonun ne olduğu, nasıl ölçüldüğü ve sağlıklı bir yaşam için neden önemli olduğu açıklanmaktadır. Normal tansiyon değerleri ve yüksek tansiyonun potansiyel etkileri üzerine detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca, tansiyonun kontrol altında tutulması için alınabilecek önlemler, beslenme önerileri ve egzersiz tavsiyeleri de yazıda yer almaktadır.

Ülser

Ülser

Ülser, midenin koruyucu astarında meydana gelen bir tür doku kaybıdır. Mide veya onikiparmak bağırsağı, mide asidi ve sindirim sıvıları gibi vücut sıvıları nedeniyle tahriş olabilir