Online Randevu

Bölüm Hakkında

Göğüs Cerrahisi adı altında Akciğer, göğüs duvarı ve Akciğer zarını ilgilendiren tüm hastalıklar kastedilmektedir.

Akciğer hastalıklarında akciğer doğumsal yapı bozuklukları(Hava kistleri, Amfizim,doğumsal kistler,Bronşektazi), çocukluk yaşında geçirilen sık üst solunum yolu ve Bronşitler neticesi,akciğerde meydana gelen Kronik bronşit, Büller, hava kistleri, bronşektaziler.Akciğerin oturduğu bölgedeki urlar, kistler timus bezinin kistleri ve tümörleri,Akciğer köpek kistleri(Hıdatik kistler), Akciğerin iyi huylu ve kötü huylu tümörleri anlaşılmaktadır.

Göğüs duvarında urlar(İyi ve kötü cinsli) doğumsal göğüs kafesi şekil bozuklukları,(kunduracı ve güvercin göğüsleri) ve travmatik lezyonlar anlaşılmaktadır.

Akciğer zarının hastalıklarında basit mikrobik akciğer zarı iltihapları (plörit), Akciğerin cerahatli iltihabı (Ampiyem) ve Akciğer zarının tümörleri (iyi cins ve kötü cins) kastedilmektedir.

Göğüs cerrahisinde tüm yukarıda sayılan hastalıkların en basitlerinden başlanarak her türlü tetkik ve tedavisi yapılmaktadır. Bunun için aşağıda sıralanan tüm modern tetkikler ve işlemler tarafımızdan tıp fakültemizde yapılmaya başlanmıştır.

► Transtorasik iğne biopsileri (Akciğer veya akciğer zarından iğne ile parça almak)
► Bronkoskopi (Işıklı boru ile uyutulan hastaya riski minumuma indirerek ve hiç ağrı duymadan tüm solunum yollarını incelemek,gerekirse solunum yolları temizliği(lavaj), iltihap temizlenmesi , parça alma işlemlerinin yapılması, hava yolu tıkanıklıklarının açılması
► Mediastroskopi ile yine ışıklı boru ile akciğer tabanındaki bezelerden parça alarak teşhisi erken koyma
► Mediastınotomi gene ışıklı alet ile anestezi altında göğüs ön tarafından 3-4 cm lik ameliyatlarla beze ve kitlelerden parça almak
► Video: Torokoskopi ile ışıklı borular ve kamera sistemi ile 2-3 delik açılarak göğüs içi sıvıların boşaltılması, akciğer ve akciğer zarından parça alınması, metastaz, kist hava keseciklerin alınması,Akciğer zarının sıyrılması gibi”KANSIZ AKCİĞER AMELİYATLARI” NIN tümünün yapılması mümkün olmaktadır.

Özel tetkik ve kendime ait 38 yıllık tecrübelerin katkısı ile memleketimizde çok yaygın olan Akciğer zarının en kötü kanseri olan Mezotelioma’nın en etkili cerrahi tedavileri, ayrıca kist hidatik denen köpek kistlerinin ameliyatlarında akciğerden hiç parça alınmadan risksiz ve kansız kist ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

Son olarak 40 yaş civarı ve üstü sigara içen tüm kişilerde özel geliştirdiğimiz takip programları ile kanser erken teşhis, sigarayı bıraktırma seansları ve erken yakalanan hastalıkların kesin tedaviside tarafımızdan yürütülmektedir.

Göğüs cerrahisinin yurt dışında yapılanlarından daha etkin ve daha deneyimli tecrübeleri fakültemiz hastanemizde uygulanmaya sokulmuştur.

Bölüm Doktorları