DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Psoriasis (Sedef Hastalığı)

Bölüm Hakkında

Psoriasis, cilt hücrelerinin olması gerekenden birkaç kat daha hızlı çoğalmasına neden olan, halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Sedef hastalığı yaşayan kişilerin ciltlerinde beyaz pul ile kaplı kırmızı lekeler oluşmaktadır. 

Psoriasis (Sedef Hastalığı) Kimlerde Görülmektedir?

Psoriasis yani sedef hastalığı genellikle genetik aktarıma bağlı olarak geçen bir rahatsızlıktır. Genetik olmadığı takdirde sedef hastalığı strese bağlı olarak sonradan da ortaya çıkabilmektedir. 

Psoriasis (Sedef Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?

Bulaşıcı olmayan ve ciltte beyaz pullarla kaplı kırmızı lekeler oluşmasını sağlayan sedef hastalığı genellikle kafa derisinde, dirseklerde, dizlerde ve sırtta görülmektedir. Her sedef hastalığı farklı çeşitlerde kendini gösteriyor olsa da genel belirtileri kırmızı lekelerin oluşması, kaşıntı, ciltte kızarıklık olarak görülmektedir. İleri derecede sedef hastalığı yaşayan kişilerde bu lekeler cildi daha büyük oranda kaplayabilmektedir.

Psoriasis (Sedef Hastalığı) Tanı ve Tedavi Süreçleri Nasıldır?

Sedef hastalığı fiziksel muayene sırasında ortaya çıkabilmektedir. Saç derisi, kulaklar, dirsekler ve tırnaklar başta olmak üzere vücut kontrolü ile doktorlar sedef hastalığı teşhisini koyabilmektedir. Fakat bazı durumlar da biyopsi de istenerek cilt enfeksiyonu olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Fiziksel muayene ve biyopsi ile sedef hastalığı tanısı konulmaktadır. Sedef hastalığı kronik bir rahatsızlık türüdür. Bu nedenle tam bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat sedef hastalığının ciltte yaygınlaşması önlenebilmektedir. Bu nedenle sedef hastalığında erken teşhis ve doğru tedavi oldukça önemlidir. Sedef hastalığının doğru bir şekilde tedavi edilmesi iltihaplanma durumunun da önüne geçerek yaşanabilecek kalp rahatsızlığı, inme ve diğer hastalıkların da risklerini en aza indirgemektedir. Sedef hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar sedef hastalığının türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Psoriasis (Sedef Hastalığı) Bölümü

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak uzman doktor kadrolarımız sayesinde Psoriasis (sedef hastalığı) konusunda erken teşhisin önemini biliyor, gerekli tanıyı koyduktan sonraki tedavi sürecini de gelişmiş tedavi yöntemlerimiz ile karşılıyoruz. Böylelikle hastalarımızın hayat kalitesini yükseltiyor, sedef hastalığının ileri derecelere taşınmasını engelliyoruz.

Doktora Sorun, Öğrenin