DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Meme Cerrahisi

Bölüm Hakkında

Meme koruyucu cerrahi ve meme kanseri tedavisini kapsayan tıbbi birime “meme cerrahisi” adı verilmektedir. 

Meme Cerrahisi Hangi Uygulamaları Kapsamaktadır?

Meme cerrahisinde meme ultrasonografi, dijital mamografi ve MRI gibi görüntüleme teknikleri kullanılmaktadır. Bu görüntüleme teknikleri ile kitle tespiti yapılabilmektedir. 

Meme Cerrahisinde Tanı ve Tedavi Süreçleri Nelerdir?

Meme cerrahisinde uygulanan teknikler sonucunda kitle tespiti yapılarak memede kitle olup olmadığının belirlenmesi meme cerrahisindeki ilk aşama olarak bilinmektedir. Sonrasında memede var olan bir kitle mevcut ise bu kitlenin kanserli olup olmadığına bakılmak üzere biyopsi yapılmaktadır. Biyopsi ve gerektiği takdirde diğer tanı yöntemleri ile kesin tanı koyulması üzerine meme cerrahisinde meme koruyucu cerrahi adımına geçilmektedir. Bu aşamada kitlenin boyutuna, türüne, hastanın durumuna göre gerekli tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Bu tedavi yöntemleri ile hastanın en kısa zamanda sağlığına kavuşması amaçlanmaktadır. Bu süreçte hasta için erken teşhis ve doğru tedavi yöntemi hayati önem taşımaktadır. Meme koruyucu cerrahi hastalara en yaygın uygulanan ve hastaların psikolojik olarak iyi hissetmesini de amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile memenin tamamı alınmayarak sadece kanserli hücre alınmaktadır.

Meme Koruyucu Cerrahi Dışında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Meme koruyucu cerrahinin uygulanamadığı durumlarda meme dokusunun tamamen alındığı mastektomi ve kanserli hücrenin lenf bezlerine de sıçraması sonucunda meme dokusuyla birlikte lenf bezi cerrahisi de uygulanan tedavi yöntemleri arasında görülmektedir.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Meme Cerrahi Bölümü

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Meme Cerrahi bölümümüz ile alanında uzman doktor kadromuz ve en son teknolojilerimiz sayesinde hastalarımıza en doğru tetkileri yaparak erken teşhis imkânı sunmaktayız. Erken teşhisin ve doğru tedavi sürecinin önemini bilerek hastalarımız için meme kanseri tedavisinde özelleşmiş hekimlerimiz ile hizmet vermekteyiz.

Birim Doktorları

Manuk N. Manukyan

Prof. Dr. Manuk N. Manukyan

Endokrin Cerrahisi
Gastroenteroloji
Genel Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Meme Cerrahisi

  • date
Uğur Deveci

Prof. Dr. Uğur Deveci

Endokrin Cerrahisi
Genel Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Meme Cerrahisi
Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

  • date
M. Sertan Kapaklı

Dr. Öğr. Üyesi M. Sertan Kapaklı

Endokrin Cerrahisi
Genel Cerrahi
Meme Cerrahisi
Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

  • date

Doktora Sorun, Öğrenin