DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

Bölüm Hakkında

Günümüzde oldukça yaygın görülen obezite hastalığı vücutta yağ dokusunun normalden fazla olma durumu olarak adlandırılmaktadır. Kişinin kendi başına diyet ve sporla kilo veremediği, kilo almasının önüne geçemediği durumlarda ise obezite cerrahisi devreye girmektedir. Kilo kontrolü programları, diyet ve spor ile kilo veremeyen hastalar kalıcı bir kilo verebilmek için çeşitli ameliyatlar geçirmektedir. Obezite Cerrahisi bölümü bu süreçteki bütün teşhis ve tedavi yöntemleri kapsamaktadır. 

Obezite Cerrahisinin Kişiye Sunduğu Çözümler Nelerdir?

Obezite cerrahisi sayesinde şeker hastalığı bulunan kişilerin tam tedavi olmaları ya da şeker kontrollerinin kalıcı olarak sağlanması mümkün kılınmaktadır. Bunun yanı sıra obezite cerrahisi ile hastaların kalp hastalıkları yaşama riski düşürülür, fiziksel aktivite yapamayacak duruma gelen hastaların fiziksel olarak rahatlamaları sağlanır, cinsel fonksiyon bozuklukları ve üreme sıkıntıları ortadan kaldırılmaktadır. Bütün bunlarla birlikte obezite cerrahisi sayesinde hareket ve iskelet sistemi düzeltilerek eklem bozuklukları ve ağrılar en aza indirgenmektedir.

Hangi Hastalar Ameliyat Olabilir?

VKİ 40 kg/m² üzerinde olan, VKİ 30-35 kg/m² olan, obeziteden kaynaklı sorun yaşayan, diyabet ve hipertansiyon gibi rahatsızlıkları bulunan hastalarımız obezite cerrahisi kapsamında olan ameliyatlara girebilmektedir. Diyet ve egzersiz yaparak bir sonuç alamayan, herhangi bir fiziksel aktivite yapamayacak derecede kilo sorunu yaşayan kişilerin de ameliyat olması gerekebilmektedir.

Obezite Cerrahisinde Yer Alan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite cerrahisinde yer alan tedavi yöntemleri hastanın sağlık durumuna, yaşadığı hastalığın derecesine ve hastanın ölçümlerine göre değişkenlik göstermektedir. Obezite cerrahisinde en yaygın bilinen tedavi yöntemleri gastrik bypass, mide botoksu ve tüp mide ameliyatı olarak bilinmektedir. Kısıtlayıcı, emilim bozucu ve miks tip ameliyatlar olarak kategorize edilen tedavi yöntemlerinde kişilerin yaşadıkları sorunlar ve hastalığın derecesi oldukça önemlidir. 

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Obezite Cerrahisi Bölümü

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Obezite cerrahisi alanında uzman doktor kadromuz ile hastalarımızın konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini amaçlamaktayız. Her geçen gün gelişen teknolojiyi en yakın şekilde takip ederek bu teknolojiden en üst seviyede yararlandığımız tedavi yöntemlerimiz ile obezite rahatsızlığı yaşayan hastalarımızın en kısa ve en sağlıklı yoldan konforlu hayatlarına geri dönmelerini sağlamaktayız.

Benzer Yazılar

Birim Doktorları

M. Sertan Kapaklı

Dr. Öğr. Üyesi M. Sertan Kapaklı

Endokrin Cerrahisi
Genel Cerrahi
Meme Cerrahisi
Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

  • date
Sina Mokhtare

Dr. Öğr. Üyesi Sina Mokhtare

Genel Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

  • date
Uğur Deveci

Prof. Dr. Uğur Deveci

Endokrin Cerrahisi
Genel Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Meme Cerrahisi
Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

  • date

Doktora Sorun, Öğrenin