DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Üroloji

Bölüm Hakkında

Üroloji ve Ürolog Nedir?

Her yaş aralığında görülmesi mümkün olan idrar yolları ile erkeklerde üreme sistemlerini inceleyen tıbbi bölüme “üroloji” adı verilmektedir. Bu bölümde her yaş grubuna bakan idrar yolları ve üreme sistemleri alanında uzman olan kişilere ise “ürolog” denilmektedir.

Üroloji Bölümü Neleri Kapsamaktadır?

Üroloji bölümü herhangi bir cinsiyet ve yaş gözetmeksizin üreme sistemlerini incelemektedir. İdrar yolları ile bağlantılı böbrek, üretra ve mesane bölgelerini en ince ayrıntılarıyla inceleyen üroloji birimi erkek üreme sistemlerini oluşturan testis, penis gibi tüm organları da incelemektedir. Erkek hastalarda genellikle prostat ve prostat ameliyatı sonrasında görülen belirtiler ile yakından ilgili olan üroloji bölümü kadın hastalarında da idrar kaçırma problemleri ve organların sarkma durumları ile de yakından ilişkilidir.

Üroloji bölümünün bir diğer özelliği de çocuk hastalarında yetişkin hastaların aksine farklı tedaviler uygulamasıdır. Sünnet, genetik ürolojik hastalıklar ve enfeksiyonlar gibi rahatsızlıkları da üroloji bölümü yakından incelemektedir. Çocuklar için “çocuk ürolojisi” altında ayrı bir bölümü bulunan Üroloji birimi ile alanında uzman doktorlarımız tarafından hastalarımıza kapsamlı bir müdahale ve tedavi yöntemi izlenmektedir.

Üroloji Bölümünü Kapsayan Hastalıklar Nelerdir?

Üroloji biriminin altında en yaygın hastalıklar mesane kanseri, prostat kanseri, böbrek kanseri ve testis kanseri olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra her üreme sistemi ile ilgili olan konuya bakıldığı gibi bahsettiğimiz büyük hastalıkların teşhis ve tedavisinde de üroloji birimi yer almaktadır.

Peki, bu hastalıkların nedenleri ve tedavileri nasıldır?

Mesane Kanseri: İdrar sırasında ağrı çekmeden pıhtılı kanama şeklinde belirtiler gösteren mesane kanseri hastalığında ilk belirtiler zorlanma ve yanma şeklindedir. Özellikler erkeklerde daha yaygın görülen bu hastalık sigara kullanan kişilerde de sıklıkla görülmektedir. Mesane kanseri şüphesi ile gelen hastalara endoskopik müdahaleler yapıldıktan sonra detaylı sonuçlar ile teşhis konulurken ciddi bir takip ve tedavi sonrasında ilaç ya da kemoterapi-radyoterapi yöntemleri uygulanmaktadır. Geçmişten günümüze gelişen tedavi yöntemleri ve teknolojik gelişmeler sonrasında artık mesane kanseri çözüme kavuşturulabilen ve iyileşme görülen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prostat Kanseri: Erkeklerde görülen prostat kanseri testosteron maruziyetinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Genetik bir rahatsızlık olarak da sıklıkla karşılaşılan prostat kanseri rahatsızlığında 45-50 yaş aralığı büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir şüpheli durum karşısında yapılan PSA testi, prostat MR ve genetik incelemeler sonucunda teşhisi konulan prostat kanserinde detaylı bir inceleme yapılması zorunludur. Gelişen teknoloji ve üroloji alanındaki uzmanlarımız sayesinde hastalarımız prostatı alınmadan sadece kanserli hücrelerin yok edilmesi ile sağlığına kavuşmaktadır.

Böbrek Kanseri: Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde gelişen teknoloji ile artık kişiler eski dönemlerdeki gibi idrarlarında kan olmasını ya da şişkinlik gibi rahatsızlıkları beklemeden ultrason ve tomografi ile böbrek kanseri tanısını erkenden öğrenebilmektedirler. Erken dönemde herhangi bir şikayete bağlı kalmadan teşhisi konulan böbrek kanseri rahatsızlığında gelişen teknoloji ile böbreğin sağlıklı bölümü korunarak var olan kitle alınabilmektedir. Böylelikle hastalarımızın ameliyattaki riskleri azalırken iyileşme süreçleri de daha sağlıklı geçmektedir.

Testis Kanseri: Prostat kanseri gibi genç ve orta yaş erkeklerde görülen testis kanseri genellikle testislerde ağrısız bir şekilde büyüyen bir kitle sonucunda fark edilmektedir. Ultrason yöntemlerimiz ile kesin bir tanı konulurken herhangi bir gecikme yaşamadan gerekli tedaviler sağlanmaktadır. Ultrason yönteminin yanı sıra kandaki tümör bulgularına da bakılan testis kanserinde şüpheli herhangi bir durum görüldüğü taktirde gerekli tedavi uygulanırken, gerekli durumlarda kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yollarına da başvurulmaktadır.

Üroloji Bölümünde Başvurulan Ürolojik Testler ve Yöntemler Hangileridir?

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde alanında uzman doktorlarımız hastalarımız için en doğru teşhisi ve tedavi yöntemini uygulamaktadırlar.

Kapalı prostat ameliyatı yöntemi olan Holmium Lazer ile prostat büyümelerinin tedavisinde oldukça etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Kapalı prostat ameliyatlarının yanı sıra 80 gram ve üzeri boyuttaki prostatlarda daha başarılı bir yöntem olan Holmium Lazer sayesinde hastalarımızda iyileşme oranları daha yüksek görülmektedir.

Bunun yanı sıra Thulium Lazer yöntemi ile teknolojiden oldukça faydalanılırken kanamaya en yakın görülen dokular kanama olmadan kesilebilirken gerekli dokuların buharlaşması da sağlanmaktadır. Thulep olarak da bilinen Thulium Lazer yöntemi sayesinde hastalar en iyi şekilde lazer ameliyatı olurken iyileşme süreçleri de bir o kadar hızlı olmaktadır.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak ileri teknolojimiz ve her geçen gün gelişen tedavi yöntemlerimiz arasında robotik cerrahi, Hifu yani sadece kanserli alanların yok edilmesi de yer almaktadır.

Üroloji Bölümündeki Tanı ve Tedavi Yöntemleri Hangileridir?

Üroloji biriminde gerçekleştirilen tanı sürecinde PSA testi, Prostat sağlık indeksi, MR, Bilgisayarlı tomografi, Ultrason, ürodinami testi, sistoskopi ve genetik testler ilk bakılan tanı yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra gelişkin tanı yöntemleri arasında prostat biyopsisi, immünoterapi yöntemleri de yer almaktadır. Ürolojik rahatsızlıklarda tanı ve tedavi planlamasının öneminin bilinerek hareket edilmesi hastaların erken teşhis ile sağlıklarına konforlu bir şekilde kavuşmasını sağlayabilmektedir.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak tanı işleminden sonra tedavi yöntemlerimiz ile de hastalarımızın sağlıklarına optimal şekilde kavuşmaları önceliğimizdir.
Günümüzün teknolojisine ayak uydurarak uyguladığımız tanı ve tedavi yöntemlerimiz sayesinde hastalarımız rahatsızlıklarını en az sıkıntı ile atlatırken iyileşme sürecini de
etkin şekilde geçirmektedirler.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Üroloji Birimi 

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak üroloji birimimizdeki uzman kadromuz ile son teknolojiyi kullandığımız yöntemler sayesinde hastalarımıza erken teşhis yapılarak, en güncel tedaviler uygulanmaktadır. Günümüzün teknolojisine ayak uydurarak uyguladığımız tanı ve tedavi yöntemlerimiz sayesinde hastalarımız rahatsızlıklarını en az sıkıntı ile atlatırken iyileşme sürecini de en etkin şekilde geçirmektedirler.

Benzer Yazılar

Birim Doktorları

Ahmet Kenan Karademir

Prof. Dr. Ahmet Kenan Karademir

Üroloji

  • date
Hasan Soydan

Prof. Dr. Hasan Soydan

Üroloji

  • date

Doktora Sorun, Öğrenin