DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Kanser Cerrahisi

Bölüm Hakkında

Kanser Nedir?

Hücre çekirdeğinde DNA adını verilen genetik şifrede ortaya çıkan mutasyonlar sonucunda, vücudun herhangi bir bölgesinde yer alan hücrenin sürekli olarak çoğalma özelliği kazanması ve bu neticede oluşturduğu tümörlere kanser denir. 
Kanser oluşumu kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte çevresel faktörler, aileden gelen kansere eğilimli genetik ve kişinin kendi genetik yapısı kanser oluşumunda en temel nedenler arasında yer almaktadır. Bu noktada yapılacak erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Kanser konusunda teknolojinin ilerlemiş olması kanserin erken tespitini kolaylaştırmakta bu sayede uygun tedavi ile kişinin sağlığını kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Kötü Huylu Tümör Nedir?

Kötü huylu tümörün yani kanserin iyi huylu tümörden farkı kötü huylu tümörün giderek büyümesi ve bu neticede diğer organlara yayılmasıdır.

Kanser Cerrahisi Nedir?

Kanserin teşhis edilerek tedavisinin vücuttan bir parçanın çıkarılarak gerçekleştirilmesi işlemine Kanser Cerrahisi denmektedir. Bu yöntem kanser cerrahisinin temelinde yer almaktadır.

Kanser Cerrahisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Kanser cerrahisinde birden fazla teknik ve yöntem vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Mohs Cerrahi Yöntemi

Bu yöntemde kanserli bölge bir neşter yardımıyla katmanlar halinde çıkarılmaktadır. Genelde vücudun hassas noktalarından çıkarılan kanserler için kullanılmaktadır. Her katmanın çıkarılmasının ardından durum değerlendirilmesi yapılarak kanserli hücrenin kalmadığından emin olunur. Bu durum değerlendirmesi mikroskop altında gerçekleştirilir. Çıkarılan hücrelere gözlemlenerek kesinliğe varılır.

Robotik Cerrahi Yöntemi

Sağlık alanında geliştirilen teknolojilerle ortaya çıkan bu yöntemde ameliyatı gerçekleştirecek cerrah ameliyatlı bölgenin üç boyutlu görüntüsü üzerinden ameliyatı gerçekleştirir. Cerrah, robotu uzaktan kontrol ederek ulaşmakta zorluk çekeceği alanlara robot yardımıyla ulaşır. Bu sayede çok daha zor operasyonlar daha kolay hale gelmekte ve ameliyatın başarı oranı armaktadır.

Lazer Cerrahi Yöntemi

Kanser hücrelerinin küçültülmesi veya buharlaştırılarak yok edilmesi için yüksek ölçüde lazer ışınlarının kullanıldığı yöntemdir. Çok küçük alanlar üzerinde odaklanılmasını kolaylaştırarak ameliyatın gerçekleştirilmesini sağlar. Lazer ablasyon olarak da tanımlanan bu yöntem neticesinde tümörler küçültülür veya tam olarak yok edilir, kanama ya da tıkanıklık gibi bazı kanser belirtileri hafifletilir.
Lazer kullanımın en önemli avantajların bir tanesi vücut dokusunun tam olarak doğru şekilde kesilmesini sağlaması aynı zamanda kan damarlarının kesilirken mühürleme yapılarak kanamanın en aza indirilmesidir.

Laparoskopik Cerrahi Yöntemi

Büyük kesikler olmadan vücut içinin görüntülenebildiği bu yöntemde küçük kesiler kullanılır. İnce bir kamera yardımıyla vücut içinin görüntülendiği ve vücut içine cerrahi aletlerin iletildiği yöntem laparoskopik cerrahi teşhisi, ilerlemesi ve belirtilerinin hafifletilerek tedavisinin gerçekleştirilmesinde kullanılır.

Birim Doktorları

Alpay Örki

Prof. Dr. Alpay Örki

Göğüs Cerrahisi
Kanser Cerrahisi

  • date
Manuk N. Manukyan

Prof. Dr. Manuk N. Manukyan

Endokrin Cerrahisi
Gastroenteroloji
Genel Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Meme Cerrahisi

  • date
Uğur Deveci

Prof. Dr. Uğur Deveci

Endokrin Cerrahisi
Genel Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Meme Cerrahisi
Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

  • date
Sina Mokhtare

Dr. Öğr. Üyesi Sina Mokhtare

Genel Cerrahi
Kanser Cerrahisi
Obezite Cerrahisi (Bariatrik Cerrahi)

  • date

Doktora Sorun, Öğrenin