DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Geleneksel Tamamlayıcı ve Fonksiyonel Tıp (GETAT)

Bölüm Hakkında

Geleneksel Tamamlayıcı ve Fonksiyonel Tıp (GETAT), farklı inanç ve kültürlerin tıp ritüellerini içinde barındıran, yüzyıllardır süregelen kadim tedavilerin oluşturduğu, kişiyi hastalıklardan korumak, onlara tanı koyarak tedavilerini gerçekleştirmek aynı zamanda kişinin ruhsal ve fiziksel sağlık durumunu iyi bir şekilde sürdürebilmesi amacıyla klasik tıbba yardımcı yöntemler sunan uygulamaların bütünüdür. 
Bu yardımcı tedavi yöntemlerinden bazıları olduğu gibi kullanılmasının yanında günümüz şartlarına uyarlanarak elde edilmiş pek çok yeni uygulamayı da bünyesinde barındırır. Klasik tıbba katkı sağlamak amacıyla sağlık uygulamalarında kullanılan Geleneksel Tamamlayıcı ve Fonksiyonel Tıp (GETAT), yalnızca tıp doktorlarının alacakları kurs ve eğitimler sonucunda uygulayabilecekleri bir yardımcı tedavi yöntemi olarak tıp dünyasında kendisine yer bulmuştur.

Geleneksel Tamamlayıcı ve Fonksiyonel Tıp (GETAT) Alanında Yer Alan Tedavi Yöntemleri

Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) Nedir, Nasıl Uygulanır?

En eski tedavi uygulamalarından birisi olan Fitoterapi, tamamen bitkilerle gerçekleştirilen tedavi uygulamasıdır ve Yunancada bitki anlamına gelen Fito kelimesinden türetilmiştir.
Günümüzde aktarlarda da sık sık karşılaştığımız çeşitli karışımların yer aldığı bu bitkisel kaynaklar, birçok derde şifa olmaktadır. Tabii tüm bunların kontrollü ve bilinçli bir şekilde sunulması oldukça önem arz etmekte olup, tam da bu noktada uzman doktorlar kontrolünde yapılması yanlış uygulamaların önüne geçecektir. Fitoterapi uygulaması her hastada aynı şekilde kullanılmamakta kişinin vücut yapısı ve sağlık durumu göz önünde bulundurularak uygun tedavi süreci hazırlanmaktadır. Bilimsel temellere dayalı bir tedavi yöntemi olan Fitoterapi bu sebeple uzmanlık gerektiren bir alandır ve süreç konunun uzmanı tarafından yönetilmelidir.

Kupa Terapi (Hacamat) Nedir, Nasıl Uygulanır?

Binlerce yıl öncesinde de uygulanıldığı düşünülen Kupa Terapisi, halk arasında bilinen ismiyle Hacamat, çok eski ve sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Hacamat kültürü sadece ülkemizde değil, aynı zamanda Batı ve Uzakdoğu ülkelerindeki doktorların da sıkça kullandığı bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda yapılan araştırmalarla Kupa Terapi’sinin (Hacamat) pek çok hastalığa karşı etkili olduğu görüşü hızla artmıştır. 

Kupa Terapisi, deriye neşter yardımıyla çizik atılarak vücudun belirli noktalarından vakum aracılığıyla kan alınması esasına dayanır. Kan vücuttan bir kupa yardımıyla çekilir.

Kupa Terapi (Hacamat) Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Artan akademik araştırmalar Kupa Terapisi’nin (Hacamat) sırt ağrısı, sinüzit, migren, fibromiyalaji ve bazı kadın hastalıklarında etkili olabileceği görüşünü ortaya çıkarmıştır. Bunun dışında etkili olduğu düşünülen pek çok rahatsızlık türü bulunmakta ve tüm bunlar alınan tedavi sonuçlarıyla desteklenmektedir.

Aromaterapi Nedir?

Eski bir tedavi yöntemi olan Aromaterapi, bitkilerin çiçeğinin, kök veya yapraklarının damıtılmasıyla elde edilen yağların hastalıkları tedavi etme amacıyla kullanılmasıdır. Aromaterapi hastalıkları iyileştirmek için kullanılmasının yanında oluşabilecek hastalıkları da engellemeye yönelik uygulanmaktadır. 

Aromaterapi yağları mikroorganizmaların yapı taşlarında yer almasından dolayı mikroorganizmaların bunlara karşı direnç oluşturamamasından dolayı etkili bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

Aromaterapi Uygulama Alanları:

Aromaterapi, fiziksel ve ruhsal sağlık problemlerin tedavisi amacıyla kullanılır. 
Tedavide kullanılan yağlar, ağrı kesici ve sakinleştirici etkiye sahip yağlardır. Bu sebeple bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve merkezi sinir sisteminin korunmasında yardımcı görevi görür.

Hipnoz Nedir, Hangi Durumlarda Uygulanır?

Ameliyat korkusunu yenme, anksiyete azaltma ve anksiyeteyi yenme gibi pek çok sebeple başvurulabilecek hipnoz yöntemi, telkin yoluyla kişilerin davranışlarında veya düşüncelerinde olumlu değişiklikler yapmak amacıyla uygulanır. Sigarayı bırakma, gebelik ve doğum sürecinde, yeme bozukluklarında ve daha pek çok durum için kullanılabilecek bir yardımcı tedavi yöntemidir.

Birim Doktorları

Begüm Çevir

Uzm. Dyt. Begüm Çevir

Beslenme ve Diyet
Geleneksel Tamamlayıcı ve Fonksiyonel Tıp (GETAT)

  • date
Fatih Öner Kaya

Dr. Öğr. Üyesi Fatih Öner Kaya

Dahiliye
Geleneksel Tamamlayıcı ve Fonksiyonel Tıp (GETAT)
Palyatif Bakım

  • date
Selçuk Şimşek

Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Şimşek

Geleneksel Tamamlayıcı ve Fonksiyonel Tıp (GETAT)
Palyatif Bakım

  • date

Doktora Sorun, Öğrenin