DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Ortopedi ve Travmatoloji

Bölüm Hakkında

Kas ve iskelet sistemi ile ilgili her türlü tanıyı koyan ve gerekli tedavileri uygulayan bilim dalına Ortopedi ve Travmatoloji denmektedir. Ortopedi ve travmatoloji bilimi kas ve iskelet sisteminde doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan sorunlarla ilgilenmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Ortopedi ve travmatoloji bölümü kemik kırıkları, boyun ve bel fıtıkları, doğuştan gelen kas ve iskelet sistemleri ile ilgili sorunları kapsamaktadır. Bunların yanı sıra eklem ağrıları, romatizmalar, sinir sıkışmaları, boy uzatma ve bacak eşitsizlikleri, topuk dikeni, kemik iltihapları gibi oldukça sık görülen rahatsızlıklarda ortopedi ve travmatoloji kapsamına girmektedir. Mesleki rahatsızlıklar olarak adlandırılan spor travmatolojisi, ortopedik onkoloji gibi rahatsızlıklar için de ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmanız gerekmektedir. 

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde Kullanılan Yöntemler Hangileridir?

Ortopedi ve travmatoloji bölümünde kas ve iskelet sistemi ile ilgili her türlü sorunu teşhis etmek ve gerekli tedavileri uygulamak adına belirli yöntemler izlenmektedir. Röntgen, tomografi, diskografi, kan testleri, kemik taraması bu tanı yöntemlerinin başında gelmektedir. Bunların yanı sıra MR, Artrografi MR, Doppler Ultrason, Elektromiyografi de bu tanı yöntemlerinin arasında yer almaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanmaktadır?

Ortopedi ve travmatoloji biriminde uygulanan tedavi yöntemleri hastalığa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eklem protezleri, robotik protez cerrahisi, diz ve kalça protezleri, el cerrahisi ve mikrocerrahi, çocuk ortopedi ve travmatolojisi, boy uzatma ve bacak eşitsizlikleri gibi kendi içerisinde çeşitli bölümlere sahip olan ortopedi ve travmatoloji biriminde menisküs nakli, kök hücre tedavileri, PRP tedavisi sıkça kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra protezler, ampütasyon, artroskopi, robotik diz protezi ameliyatları da hastalarımıza konforlu bir yaşam sürmeleri için kullandığımız tedavi yöntemlerimiz arasında yer almaktadır.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri ortopedi ve travmatoloji bölümümüzde alanında uzman ortopedi doktorlarımız ile kas ve iskelet sisteminde doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan her türlü problemin teşhisini ve tedavisini hastalarımıza uygun şekilde sunmaktadır.Teşhisi koyulan rahatsızlıkların tedavi yöntemlerini etkili şekilde analiz ederek gerekirse ameliyat ya da farklı tedavi yöntemlerimiz ile hastalarımızın konforlu ve sağlıklı bir hayat yaşamasını amaçlamaktayız. 

Benzer Yazılar

Birim Doktorları

Ender Ugutmen

Prof. Dr. Ender Ugutmen

Ortopedi ve Travmatoloji

  • date
Sertaç Meydaneri

Dr. Öğr. Üyesi Sertaç Meydaneri

Ortopedi ve Travmatoloji

  • date
Mehmet Emin Çelebi

Op. Dr. Mehmet Emin Çelebi

Ortopedi ve Travmatoloji

  • date

Doktora Sorun, Öğrenin