DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Patoloji

Bölüm Hakkında

Patoloji, kanser ile ilgili tüm hastalıklarda ve kanser dışında da birçok hastalığın teşhisinde ve tedavi süreci konularında oldukça önemli bir oynamaktadır. “Hastalık bilimi” olarak da adlandırılan patoloji sayesinde hastalıkların teşhisi, tedavi yöntemleri ve hastalığın oluşmasındaki genetik etkenler detaylı bir şekilde belirlenmektedir. Patoloji aynı zamanda virüs, enfeksiyon gibi unsurların da ortaya çıkmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Patoloji Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Patoloji denildiğinde akıllara gelen ilk hastalık kanser olmaktadır. Kanser hastalığının teşhis ve tedavi yönteminin belirlenmesinde büyük rol oynayan patoloji birimi her türlü enfeksiyonel ve virüs bazlı hastalığı da kapsamaktadır. Gastroenterolojik hastalıklar, endoskopik ya da kolonoskopik incelemeler de patoloji kapsamına girmektedir. Şüphe duyulan her hastalıkta eğer bir doku ya da hücre incelenmesi gerekiyorsa bu süreç patoloji ile gerçekleştirilmektedir. 

Patoloji Süreci Nasıl Gerçekleşmektedir?

Şüphe duyulan hastalığa uygun olarak gerçekleştirilen patoloji sürecinin zamanlaması hastalığa göre değişkenlik göstermektedir. Şüpheli hücre ya da dokudan alınan sonuçlar doğrultusunda hastalığın teşhisi konularak tedavi süreci başlatılmaktadır. Patoloji sonuç süreçleri genellikle 2-10 gün arasında değişkenlik göstermektedir.

Patoloji Aşamaları Nelerdir?

Patoloji bir hastalık ile ilgili dört ana konuyu incelemektedir. Bu incelemelerin en başında hastalığa neden olan etkenlerin araştırılması yani Etyoloji, hastalığın oluşum süreci yani Patogenez gelmektedir. Bu aşamalardan sonra hastalık sonucunda meydana gelen yapısal ve fonksiyonel değişiklikleri kapsayan Morfoloji ve Klinik aşamaları da patoloji süreçlerini kapsamaktadır.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Patoloji Bölümü

Alanında uzman doktorlarımız ile Maltepe üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak hastalarımıza erken teşhis koyabilmenin önemini biliyoruz. Bu doğrultuda en son teknolojilerimiz ile doğru teşhis ve araştırma süreçlerini gerçekleştirirken hastalığın tedavisi için de en doğru yol haritasını çıkartıyoruz. Böylelikle hastalarımızın en kısa zamanda sağlıklı ve konforlu hayatlarına geri dönebilmelerini amaçlıyoruz.

Birim Doktorları

Şükrü Yıldırım

Prof. Dr. Şükrü Yıldırım

Patoloji

  • date
Berra Akgül Gürkan

Uzm. Dr. Berra Akgül Gürkan

Patoloji

  • date

Doktora Sorun, Öğrenin