DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Nefroloji

Bölüm Hakkında

Böbrek sağlığı ve böbrek hastalıkları ile ilgilenen bilim dalına “Nefroloji” adı verilmektedir. 

Nefroloji Bölümü Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Nefroloji bölümünde böbrek hastalıklarına, böbrek sağlığını kapsayan her rahatsızlığa bakılmaktadır. Böbrek hastalıklarının tedavisi, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklarda böbrek sisteminin sağlığının korunması, böbrek iltihapları, akut ve kronik böbrek yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar nefroloji bölümünün kapsamına girmektedir. Diyaliz tedavisi de nefroloji alanının kapsamındadır. 

Nefroloji Bölümü Hangi İşlemleri Kapsamaktadır?

Nefroloji bölümünde alanında uzman Nefrologlar çalışmaktadır. Nefroloji uzmanları bu süreçte böbrek sağlığı ve böbrek hastalıkları ile ilgili her türlü rahatsızlığı incelemektedirler. Sağlıklı ve doğru bir teşhis için birçok test uygularken, belirlenen rahatsızlıklar için de en doğru ve en güvenilir tedavi yöntemlerini hastalara sunmaktadırlar. Böbrek biyopsisi, hemodiyaliz ve periton diyaliz kateteri yerleştirme, hemodiyaliz fistülü yönetimi, hemodiyaliz hastalarının takibi ve yönetimi nefroloji bölümünün kapsamına girmektedir. Kişinin rahatsızlığına göre uygulanacak tedavi ve hastanın takibi de nefroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Böbrek Sağlığı Nasıl Korunur?

Böbrek sağlığı için su tüketimi oldukça önemlidir. Susuz kalmamalı, herhangi bir kusma ya da ishal gibi rahatsızlık durumlarında vücuttaki sıvı kaybına dikkat etmek gerekmektedir. Bunun yanında tuz kullanımına dikkat edilirken, kan şekeri ve kansızlık gibi kontrollerin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak kan testleri yapılmalı, kişiler belirli periyotlarda doktor muayenelerini gerçekleştirmelilerdir.

Nefroloji ve Üroloji Arasındaki Farklar Nelerdir?

Nefroloji ve üroloji kapsamları gereği karıştırılan iki bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Üroloji vücut açısından daha kapsamlı bir alanken nefroloji bölümü direkt olarak böbrek sistemi ve böbrek hastalıkları ile ilgilenmektedir. Nefroloji bölümünde üroloji alanındaki gibi cerrahi bir çalışma bulunmamaktadır. 

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Nefroloji Bölümü

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak Nefroloji bölümümüzde alanında uzman Nefrologlar bulunmaktadır. Hastalarımız için erken tanı ve tedavi yöntemleri en son teknolojiler ile belirlenirken, hastalarımızın sağlığına kavuşması için takip ve kontroller en üst düzeyde gerçekleştirilmektedir.

Birim Doktorları

Itır Yeğenağa

Prof. Dr. Itır Yeğenağa

Nefroloji

  • date

Doktora Sorun, Öğrenin