DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

El Cerrahisi

Bölüm Hakkında

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri El Cerrahisi Bölümü’nde tendon, sinir ve damar yaralanmalarından el ve parmak kopmalarına, doğumsal el anomalilerinden el ve parmak düzeyindeki kırıklara, el tümörlerinden dupuytren kontraktürüne, tetik parmağından tırnak yaralanması, tırnak batması ve şekil bozukluklarına kadar geniş bir alanda tedavi hizmeti sunulmaktadır.

Tendon, Sinir ve Damar Yaralanmalarında Erken Müdahalenin Önemi

Tendon, sinir ve damar yaralanmaları çoğunlukla iş ve trafik kazaları sonucunda meydana gelmektedir. Yaşanan kazanın hasara yol açtığı bu bölgelerin organın sağlığı açısından mümkün olan en hızlı şekilde tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde el fonksiyonlarında ve hareket kabiliyetinde kalıcı hasarlar oluşabilir.

Damar yaralanmalarının ivedilikle tedavi edilmesi ise ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü hasarlı damalar, dokulara ihtiyacı olan kanı taşıyamayacağı için o bölgelere gerekli oksijen de ulaşamayacaktır. Bu durum da dokuların canlılığını yitirmesine yol açacaktır. 

Bu sebeplerden dolayı tendon, sinir ve damar yaralanmaların ivedilikle tedavi edilmesi organın sağlığı açısından çok önemlidir.

El ve Parmak Kopmalarına Nasıl Müdahale Edilmeli?

El ve parmaklarda meydana gelen kopmalar, kısmı ve tam kopma olarak ikiye ayrılır. Her iki durumda da erken müdahale çok önemlidir. Kısmi kopmalarda el veya parmağın az da olsa vücutla bağlantısı bulunur. Tam kop durumundaysa artık uzvun vücutla hiçbir bağlantısı kalmamıştır. 

El ve parmak kopmalarına yapılan müdahalelerde başarı oranı hastanın kopan uzvuyla birlikte mümkün olan en kısa sürede hastaneye ulaştırılmasına bağlıdır. Ancak kopan parçanın aldığı hasara göre yerine dikilemediği durumlar da olabilmektedir.

El ve Parmaklarda Oluşan Kırıklar

El ve parmaklarda oluşan kırıklar düşme, çarpma, burkulma, ezilme gibi pek çok durumda kemiklere aşırı yük binmesiyle oluşur. Özellikle çok sayıda küçük kemiğin bulunduğu el ve parmak bölgelerinde yaşanan kırıklar, kendini şiddetli bir ağrıyla belli ederler. El kırıklarının tedavisi, parmaklarda oluşan kırıklara göre daha hassas ve ciddi bir tedavi gerektirir.

Doğumsal El Anomalisi ve Tedavi Yöntemi

Doğumsal el anomalisi parmakların farklı açılarda olması, yapışık parmak ve fazla parmak olması gibi durumları tanımlamak için kullanılır. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri El Cerrahisi Bölümü’nde doğumsal el anomalisi olan hastalara uygulanan cerrahisi müdahalelerle normal bir el görünümü kazandırılmaya çalışılmaktadır.

El Tümörleri

El ve el bileği kistleri, glomus ve ganglion tümörleri en yaygın karşılaşılan el tümörleridir. Sürekli büyüme eğiliminde olan bu tümörler el ve bileklerle şişliğe sebep olurlar. Cerrahi müdahaleyle alınsalar dahi tekrar çıkma riski yüksektir. Bu sebeple düzenli kontrol gerektirir.

Tetik Parmak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tetik parmak hastalığında parmaklarda takılma ve ani kilitlenmeler görülmektedir. Bu kilitlenme ve takılmalar istemsizce ve ansızın meydana gelerek parmaklarda şiddetli ağrılara sebep olur. Günlük yaşamı oldukça zorlaştıran tetik parmak hastalığı için ilk olarak kas gevşetici ilaçlar denenir. İlaç tedavisinden yanıt alınamayan durumlarda mikrocerrahi teknikleri uygulanarak cerrahi operasyon gerçekleştirilir.

Dupuytren Kontraktürü Nedir?

Avuç derisinin altında palmar apenevroz adında fibroz bir doku bulunmaktadır. Dupuytren kontraktürü, genellikle bu dokunun kalınlaşması sonucu meydana gelir; el ve avuç içinde sertlik yaşanmasıyla başlayan hastalık, parmaklarda kasılma ve bükülmelere neden olarak devam eder. Hastalığın ilerleyen safhalarında parmaklarda hareket kabiliyetinin yok olduğu görülmektedir. 

Dupuytren kontraktürünün tedavisinde iki yöntem kullanılır. Hastalığın durumuna göre kortizon enjeksiyonları uygulanır veya büzülmüş dokular ameliyatla çıkarılır.

Sinir Sıkışması Durumu

Vücudun pek çok bölgesinde görülebileceği gibi el, dirsek ve bileklerde de sinir sıkışması meydana gelebilmektedir. Özellikle kübital tünel sendromu ve karpal tünel sendromu bu sinir sıkışması durumlarına bağlı olarak gelişen ciddi hastalıklardandır. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri El Cerrahisi Bölümü’nde sinir sıkışması yaşayan hastalara mikrocerrahi teknikler uygulanarak tedavileri gerçekleştirilir. Bu hastalığın tedavisi yapılmadığı takdirde hastada ilerleyen dönemlerde duyu ve his kayıpları, harekette azalma, kas kaybı gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Doktora Sorun, Öğrenin