DUYURU

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Gururla... // Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sn. Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başlamıştır.

Odyometri

Bölüm Hakkında

İşitme bilimi olarak da bilinen odyoloji birimi işitme bozukluklarının tanısını koyan ve gerekli tedavileri uygulayan bir alandır. Odyolojik muayeneler sonucunda kişinin herhangi bir işitme kaybının olup olmadığı, işitme sisteminin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı anlaşılmaktadır. Orta kulak, iç kulak, işitsel sinir ya da beyin fonksiyonları da odyoloji biriminin içerisinde yer almaktadır.

Odyometri Hangi Şikayetleri Kapsamaktadır?

Eğer kulağınızda bir işitme kaybı olduğundan şüpheleniyorsanız, denge fonksiyonlarınızla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız odyometri bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Odyoloji alanında en bilinen şikayetler genellikle orta kulak iltihabı, kulak zarı delikleri, doğuştan gelen işitme kayıpları olmaktadır. Bunların yanı sıra kulak çınlaması, yaşanan yüz felci sonrasındaki işitme bozuklukları da odyometri kapsamına girmektedir.

Odyometri Bölümünde Hangi Testler Yapılmaktadır?

Odyometri alanında herhangi bir teşhis konulması için kişilere işitme testi yapılmaktadır. Kişilerin duyma yetenekleri ölçülerek işitme sistemlerinin nasıl çalıştığına bakıldıktan sonra gerekli tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Odyometri alanında işitme sistemlerinin değerlendirilmesi için yapılan testler aşağıda yer almaktadır.

  • Saf ses odyometrisi
  • Oyun odyometrisi
  • Konuşma odyometrisi
  • Beyin sapı davranım odyometrisi
  • Santral işitsel fonksiyon testleri

Bunların yanı sıra denge kayıpları yaşayan hastalara da denge kontrollerinin anlaşılması adına VNG, VEMP, EcochG olarak adlandırılan özel testler yapılmaktadır.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Odyometri Bölümü

Odyoloji bilim alanında çalışan uzman odyolog kadromuz ile Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak hastalarımıza en doğru tanıları koymak ve onlara gerekli tedavileri uygulamak önceliğimizdir. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Odyometri bölümümüzde işitme ve denge problemleri yaşayan kişilere gerekli tetkikler yapılarak doğru tanılar konul böylelikle hasta yaşadığı sorundan en az hasarla etkilenmesi sağlanmaktadır. 

Doktora Sorun, Öğrenin