444 06 20 ONLINE RANDEVU
444 06 20444 06 20

Sünnet Nasıl Olmalıdır?

<p>Sünnet, penisi kaplayan derinin uç kısmının (sünnet derisi) cerrahi olarak alınmasıdır.</p>

Sünnet, penisi kaplayan derinin uç kısmının (sünnet derisi) cerrahi olarak alınmasıdır.

Sünnet nedir?

Sünnet, penisi kaplayan derinin uç kısmının (sünnet derisi) cerrahi olarak alınmasıdır. Tıbbi veya geneleneksel nedenlerden dolayı yapılmakla birlikte ülkemizde geleneksel (dini veya kültürel) sünnet daha sıktır.

 

Eskiden kalma adetlerden dolayı sünnet hala “basit” bir işlem olarak görülmektedir. Aslında sünnet, ciddi bir cerrahi müdahale olup, konuda uzman cerrahlar tarafından hastane şartlarında ve uygun ortamında yapılmalıdır. Sünnet olacak çocukların psikolojik olarak hazırlanması, sünnet sonrası oluşabilecek sorunlardan korunma açısından çok önemlidir.

 

Sünnet için en doğru zaman nedir?

Çocuk psikiyatristleri ve gelişim uzmanları, sünnetin 2 yaşından önce veya 6 yaşından sonra yapılması gerektiğini önermektedirler. Bu yaş sınırlaması, çocukların ilerde sünnet olmasından dolayı oluşabilecek psikolojik sorunlardan korumak için önerilmektedir. Aynı sebepten dolayı, 6 yaşından büyük çocukların sünnet olma konusunda ikna edilmeleri ve ikna olmayan çocukların sünnet ameliyatının ertelenmesi gerekmektedir.

 

Sünnet için çocuğun hazırlanması aşamasında, çocuğa ameliyat sırasında uyutulacağı ve verilecek ağrı kesiciler nedeniyle ağrı hissedilmeyeceğinin anlatılması faydalı olmaktadır. Bunun dışında bir psikologdan destek alınabilir. Pipinin “kesileceği” gibi ifadelerden mutlaka uzak durulmalıdır.

 

Bazı işeme sorunları olan veya sık idrar yolu enfeksiyonu gibi tıbbı gereklilik durumlarında, çocuğun sağlığına faydalı olacağından yaşa bakılmaksızın sünnet yapılabilmektedir.

 

Sünnet için hangi anestezi yöntemi tercih edilmelidir?

Yenidoğan bebeklerde dahi ağrı duyusunun gelişmiş olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sünnet mutlaka her yaşta anestezi altında yapılmalıdır. Yenidoğan ve 30 günden büyük olmayan bebeklerde lokal anestezi ile sünnet tercih edilebilir. Fakat 30 günden daha büyük olan çocuklarda genel anestezi uygulaması gerekmektedir. Uygulanan genel anestezi ile çocuklar tam anlamıyla uyumakta ve böylelikle hem ağrı hissetmemekte, hem de sünnetin oluşturabileceği psikolojik negatif etkilerinden korumaktadır. Çocukların psikolojik konforu ve birilerinin tutmasının verdiği baskıdan bu şekilde kurtulan çocukların sünnetleri de işlemi gerçekleştiren cerrah tarafından da daha özenle yapılabilmektedir.

 

Sünnet hangi ortamda yapılmalıdır?

Cerrahi bir işlem olan sünnet, tartışmasız olarak bir ameliyathanenin sağlayacağı steril bir ortamda yapılmalıdır. Sünnetin cerrah dışında herhangi bir sağlık personeli (sağlık teknisyeni, sünnetçi vs.) tarafından yapılması çocuk için doğru olmamakla birlikte, kanunen yapılması ve yaptırılması suçtur. (2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası)

 

Sünnet öncesi ne gibi hazırlıklar yapılmaktadır?

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nda çocuğunuzun sünnetinin yapılabilmesi için öncelikle bölümümüze randevu almanız ve çocuğunuzun muayenesinin yapılması gerekmektedir. Doktorumuz tarafından sünnet için uygun bulunan çocuklara, kanama ve pıhtılaşma değerleri için kan tahlili yapılmakta ardından ise çocuk doktoru ve anestezi uzmanı tarafından genel anestezi açısından muayeneleri yapılmaktadır. Anestezi doktoru gerek gördüğü hallerde başka branş uzmanlarından (Kardioloji, Endokrinoloji vs.) da muayene notu isteyebilir. Kan tahlili ve muayenelerinde sorun olmayan çocuklara ailenin isteğine göre en kısa zamanda sünnet randevusu verilmektedir.

 

Sünnet günü neler ile karşılaşacağız?

Çocuğunuz anestezi alacağından, sünnet günü hastaneye gelmeden öncesinde belli bir süre aç kalması gerekmektedir. Sünnet günü saat 08:00’de hastaneye yatışınız yapılmakta ve gerekli hazırlıkların ardından çocuğunuza gerginliğini ve korkusunu azaltacak bir şurup içirilmektedir. Bu şuruptan sonra ameliyathaneye götürülen çocuğunuza genel anestezi uygulandıktan sonra ameliyat sonrası ağrı hissetmemesi için lokal anestezik iğne de yapılmakdatır. Sünnet işlemi tamamlandıktan sonra çocuğunuz tamamen uyanana kadar derlenme odasında gözlem altında tutulmaktadır. Uyandıktan iki saat sonra beslenmesine izin verilmektedir. Beslenmesinin yaşına uygun olduğu ve ağrısının olmadığı izlendikten sonra çocuğunuz eve taburcu edilmektedir. Taburcu edilirken, evde kullanacağınız ağrı kesici ilaç ve antibiotikli krem kullanımları detaylıca size tarif edilecektir.

 

Sünnet sonrası bakım nasıl yapılmalıdır?

Sünnetten sonra cildin kapanması 2-3 gün içinde olmaktadır. Ancak, dikişlerin erimesi ve dokulardaki ödem/şişliğin geçmesi 2-3 haftayı bulabilir. Bu süre çocuktan çocuğa değişkenlik göstermektedir. Sünnet sonrası birkaç gün antibiyotikli pomat kullanılabilir. Aynı zamanda, çocuğun yaşına uygun olarak doktorunuzun önereceği bir ağrı kesicinin ilk 2 gün kullanılmasında fayda vardır. Sünnet yarasının veya pansumanının idrar ile ıslanması yaranın iyleşmesini geciktirmez ve enfeksiyon açısından risk oluşturmaz. Bezlenen bebeklerde sünnet pansumanına kaka bulaşması durumunda pansumanın çıkartılması önerilmektedir. Sünnet pansumanı normal şartlarda ilk 24 saatten sonra çıkartılabilir. Sünnet yarasında kaka bulaşması durumunda kaynamış ve ılımaya bırakılmış su ile ovalamadan su dökülerek temizlik yapılabilir. Doktorunuzun önereceği ağrı kesici sayesinde sünnetten 1-2 gün sonra gündelik hayata dönülebilir, genelde 3-4 gün sonra çocukların okula dönmelerine izin verilebilir. Sünnet yerinde sorun olmaması koşuluyla sünnet sonrası 4-5. günlerde banyo yapılabilir. Banyo ile birlikte günde 2-3 defa 10’ar dakika ılık su banyosu yapılması sünnet yarasının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Sünnetten 10 gün geçtikten sonra yüzmeye izin verilir.

 

Sünnet sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Sünnet sonrası pansumanda kırmızılık olması, şişlik veya morluk görülmesi normaldir. Çocuğun dikkatsizliği sonucu sünnet yarasına travma olması ile birlikte kanama görülebilir. Durmayan kanama, idrar yapmakta sorun veya kötü kokulu akıntı durumunda mutlaka doktora kontrole götürülmelidir. Sünnet sonrası 37.5 C geçen ateş beklenmemekte ve bu durumla karşılaşılırsa mutlaka sünnet yapılan doktora kontrole gidilmelidir.

Bezli çocukların sünnet sonrası ilk 3-4 gün normalde giydiklerinden bir büyük bez, bezden kurtulmuş çocukların ise yaşlarına ve kilolarına uygun sünnet külodu giymeleri önerilmektedir.

 

Sünnet, oğlunuzun hayatında çok önemli bir yer almaktadır. Sünnet bir cerrahi işlemdir ve her ameliyat gibi sonrasında bazı sorunlar görülebilir. Sünnetin çocuk için en ideal şartlarda yapılması, ilerde yaşanabilecek sorunların engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

Yrd.Doç.Dr. David T. Thomas