إعلان

// Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sayın Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Kasım ayı boyunca Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başladı.

Mitokondriyal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam

Mitokondriyal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam

Mitokondri hücrelerimizin içinde yer alan ve hücrenin enerji ihtiyacını karşılayan bir elektrik santrali gibidir. Sağlıklı beslenme ve gerekli vitaminler, mineraller ve enzimlerle çalışmaktadır.

Dengeli Beslenme: Sağlıklı bir beslenme programı, mitokondrinin gereksinim duyduğu besinleri sağlamak için önemlidir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme programı, mitokondri fonksiyonunu destekler.

Antioksidanlar: Antioksidanlar, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyucu rol oynar ve mitokondrinin hasar görmesini önler. Meyve, sebze, yeşil çay gibi antioksidanlar açısından zengin besinler tüketmek, mitokondriyi korumaya yardımcı olur.

Omega-3 Yağ Asitleri: Balık, ceviz, chia tohumu gibi omega-3 yağ asitleri içeren besinler, mitokondri fonksiyonunu destekler. Bu yağ asitleri, hücre zarının esnekliğini artırır ve mitokondriyal sağlığı destekler.

Aerobik Egzersiz: Aerobik egzersizler, oksijen kullanımını artırarak mitokondri verimliliğini artırır. Düzenli olarak aerobik egzersiz yapmak, mitokondriyi beslemek için önemlidir.

Azaltılmış Şeker Tüketimi: Aşırı şeker tüketimi, mitokondri sağlığına zarar verebilir. Şekerin yanı sıra işlenmiş gıdalar ve şekerli içeceklerden uzak durmak, mitokondri fonksiyonunu destekler.

Mitokondri fonksiyonları için gerekli vitamin mineraller ve enzimler: B vitaminleri, Co-enzim Q10, 16 amino asit, Bakır, Çinko, Magnezyum, yağ asitleri içermektedir. Mitokondriler hücrelerin yaşlanmasını ve kanserleşmesini önlemektedir. İnsülin direncinin kırılmasında, berrak bir bilinç ve duygu durumunun oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca infeksiyonları ve enflamasyonun önlenmesinde ki önemi büyüktür.

Hastanemiz bünyesinde mitokondriyal beslenme ile ilgili diyetisyen ve fonksiyonel tıp uzmanı gözetiminde damar yolu uygulamalarımız ile sizleri daha sağlıklı ve uzun bir hayata hazırlıyoruz.

Mitokondrinin sağlıklı çalışması için gerekli vitaminler, enzimler ve aminoasitler aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir.

Sağlıklı Beslenme

 

Mitokondriyal Beslenme Ve Sağlıklı Yaşam

 

 

 

 

اسأل الطبيب، تعرف