إعلان

// Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sayın Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Kasım ayı boyunca Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başladı.

Obezite Cerrahisi: Nedir, Neden Gereklidir?

Obezite Cerrahisi: Nedir, Neden Gereklidir?

Kilo kontrolü programları, diyet ve spor ile kilo veremeyen hastalar kalıcı bir kilo verebilmek için çeşitli ameliyatlar geçirmektedir. Obezite Cerrahisi bölümü bu süreçteki bütün teşhis ve tedavi yöntemleri kapsamaktadır.

Obezite cerrahisi sayesinde şeker hastalığı bulunan kişilerin tam tedavi olmaları ya da şeker kontrollerinin kalıcı olarak sağlanması mümkün kılınmaktadır.

Bunun yanı sıra obezite cerrahisi ile hastaların kalp hastalıkları yaşama riski düşürülür, fiziksel aktivite yapamayacak duruma gelen hastaların fiziksel olarak rahatlamaları sağlanır, cinsel fonksiyon bozuklukları ve üreme sıkıntıları ortadan kaldırılmaktadır. Bütün bunlarla birlikte obezite cerrahisi sayesinde hareket ve iskelet sistemi düzeltilerek eklem bozuklukları ve ağrılar en aza indirgenmektedir.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanabilir?

VKİ 40 kg/m2 üzerinde olan, VKİ 30-35 kg/m2 olan, obeziteden kaynaklı sorun yaşayan, diyabet ve hipertansiyon gibi rahatsızlıkları bulunan hastalarımız obezite cerrahisi kapsamında olan ameliyatlara girebilmektedir.

Diyet ve egzersiz yaparak bir sonuç alamayan, herhangi bir fiziksel aktivite yapamayacak derecede kilo sorunu yaşayan kişilerin de ameliyat olması gerekebilmektedir.

Obezite Cerrahisinde Hangi Tedaviler Uygulanır?

Obezite cerrahisinde yer alan tedavi yöntemleri hastanın sağlık durumuna, yaşadığı hastalığın derecesine ve hastanın ölçümlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Obezite cerrahisinde en yaygın bilinen tedavi yöntemleri gastrik bypass, mide botoksu ve tüp mide ameliyatı olarak bilinmektedir. Kısıtlayıcı, emilim bozucu ve miks tip ameliyatlar olarak kategorize edilen tedavi yöntemlerinde kişilerin yaşadıkları sorunlar ve hastalığın derecesi oldukça önemlidir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme:

Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Obezite cerrahisi sonrasında kişiler eski hayat rutinine dönmemeli, beslenmesine ömür boyu dikkat etmelidir. Şekerli yiyeceklerden uzak durarak, doktor kontrollerini ve doktor tavsiyelerini kaçırmamalıdır. Gerekli durumlarda vitamin ve mineral takviyesi alınması gerekmektedir. Obezite cerrahisi sonrasında hasta uzman doktorların eşliğinde normal hayatında nasıl bir beslenme programı yapacağına karar vermelidir. Böylelikle uygulanan işlemlerden en üst düzeyde fayda görürken sağlıklı beslenerek aynı rahatsızlıklarla karşılaşma riskini de en aza indirgeyebilmektedir.

اسأل الطبيب، تعرف