إعلان

// Çocuk ve Ergen Psikiyatristimiz Sayın Sebla Gökçe profesör kadromuza katıldı. // Kasım ayı boyunca Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde tüm muayenelerimiz ücretsizdir. // Medikal Estetik Birimimiz hizmet vermeye başladı.

Endoskopik Diskektomi (Bel Fıtığı) Nedir?

Endoskopik Diskektomi (Bel Fıtığı) Nedir?

Endoskopik Cerrahi Ne Demektir? 

Endoskopik cerrahi, vucudun herhangi bir yerinde oluşan hastalığı tedavi etmek için ufak bir delik açarak hasta bölgeye ulaşmak ve gelişmiş görüntü sistemleri kullanarak hasta bölgeyi bir ekrana taşımak yine gelişmiş mercek sistemlerde kullanarak görme alanını büyüterek cerrahi işlem yapmaktır. Bu işlem halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinir.

Bel fıtığı ameliyatlarında endoskopik yöntemin diğer cerrahi yöntemlere bir üstünlüğü varmıdır?

Genel olarak bir cerrahi yöntem ne kadar az bir anatomik hasarla gerçekleştirilirse o kadar başarılı olarak kabul edilir. Cerrahi açılımlar küçüldükçe dokuyu büyüterek cerrahi yapma gerekliliği de kendiliğinden ortaya çıkar. Gerek mikroskopla yapılan cerrahi girişimler gerekse endoskopik girişimler buna olanak verir. Günümüzde bir çok insan kapalı bir yöntem olan endoskopik girişimi tercih etmesinin diğer bir sebebi, ameliyattan bir kaç saat sonra taburcu olup işinin başına dönebilmesidir.

Her bel fıtığına endoskopik girişim uygulanır mı?

Bir hastanın fıtığının endoskopik olarak çıkarılabilir olduğuna karar vermek için, omurlar arası aralığın yüksekliği, fıtığın bulunduğu mesafe, fıtığın konumu ve büyüklüğü gibi bir çok faktör rol oynar. Dolayısı ile her fıtıkta endoskopik başarılı bir girişim yapılır diye bir şey söz konusu değildir. 4. Bel fıtıklarında kaç tip endoskopik girişm var? Temelede belde orta hatta yakın bir yerden girilen yöntem daha çok en alt seviyedeki bel fıtıklarında uygulanır. Yandan girilen yöntemler ise daha çok, daha üst seviyedeki fıtıklarda tercih edilir. 5. Yandan yapılan endoskopik girişimler hangi durumlarda tercih edilir? Sinirin omurga kanalını terkettiği foramen adını verdiğimiz oluk içinde veya bunun dışında olan fıtıklaşmalarda endoskopik foraminal yaklaşım, açık yönteme göre çok daha az bir anatomik hasara neden olur. Bu nedenle bu durumlarda, yandan yapılan endoskopik girişim daha öncelikle tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. 6. Endoskopik girişimlerin dezavantajları nelerdir? Endoskopik cerrahinin bir dezavantajı cerrahinin bir ekran üzerinde iki boyutlu ortamda gerçekleştirilmesidir. Bu nedenle omurga kanalı içine olan bel fıtıklarında üç boyutlu görüntüyü sağladığı için mikroskopla yapılan cerrahi girişim hala altın standart olarak kabul edilmektedir. 7. Endoskopik fıtık cerrahisinin komplikasyonu var mıdır? Her girişimde olduğu gibi, sinir hasarı, iltihap ve kanama ile sinirleri saran zarın yırtılması gibi komplikasyonlar bu girişimde de söz konusu olmaktadır. Ancak deneyimli ellerde bunlar çok düşük ihtimallerdir.

اسأل الطبيب، تعرف