Online Randevu

Psoriasis (Sedef Hastalığı)

Bölüm Hakkında

PSORİASİS (SEDEF HASTALIĞI)

Psoriasis (sedef hastalığı)  toplumda azımsanmayacak kadar sık görülen bir hastalıktır. Açıkta kalan bölgelerde bulunmadığı ve çok yaygın olmadığı sürece, hastalar tarafından daha katlanılır bir hastalık olduğu söylenebilir. Bu süreçte hastalar vücutlarına sürdükleri bazı ilaçlarla kısmen de olsa rahatlayabilirler. Fakat psoriasisin artık sadece bir deri hastalığı olmadığı son 10-20 yıldır biliniyor. Yani psoriasis, uzun ya da kısa vadede sistemik başka bir çok soruna neden olabilen, kronik sistemik inflamatuvar bir hastalık olarak kabul ediliyor artık ve buna ait bilimsel kanıtlar da her geçen gün artarak devam ediyor.

Psoriasis orta ya da şiddetli olduğu durumlarda görsel olarak da kişiyi ve çevresindekileri oldukça yıpratıcı bir duruma düşürebilmekte ve hem hastanın hem de yakınlarının yaşam kalitesini çok fazla düşürebilmektedir.

Tüm bu nedenlerle, özellikle belirli bir yaygınlığın, şiddetin üstünde olan sedef hastalarımızda, sistemik dediğimiz hap/iğne tedavilerine daha erken başlıyoruz. Özellikle son 15 yıldır kullandığımız akıllı ilaç da denen biyolojik ilaçlarla, hastalığı günümüzde %100’e  varan oranlarda kontrol altına alabiliyoruz. Fakat bu tedavilerden hala haberi olmayan birçok umutsuz hastanın var olduğunu da biliyoruz. Bu konularda gerek sosyal medya, gerekse basın yayın organları aracılığı ile hastalarımızı bugüne kadar bilgilendirdik, bilgilendirmeye de devam edeceğiz. Bu konularda dermatolog arkadaşlarımız her yıl farklı platformlarda bilgilerini yenilemeye devam ediyorlar.

Dolayısıyla sedef hastalığını artık çok büyük oranda kontrol edebiliyoruz ve mevcut ilaçlarla hastalarımızın yaşam kalite seviyeleri çok üst düzeylere çıkarabiliyoruz.

Son söz: Hastalıkta ve sağlıkta derinizi dermatoloğunuza emanet edin…
 

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birim Bulunamadı.