Online Randevu

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi

Bölüm Hakkında

Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi hem onarım hem de estetik girişimlerin gerçekleştirildiği bir alandır. Onarım cerrahisi yüzün ve vücudun doğum, kaza ya da hastalık nedeniyle, yaralanan ve doku kayıpları oluşan bölgelerinin onarılarak fonksiyonların kazandırılmasında oldukça etkili yöntemler sağlar.

Estetik cerrahi ise yüzün ve vücudun daha oranlı, daha güzel ve vücudun geri kalan bölgeleriyle daha uyumlu olmasını sağlamak için katkılar sağlar.

Onarım cerrahisinin ilgilendiği ana konu başlıkları; doğumsal dudak damak yarığı veya diğer deformiteler,d mikrocerrahi, deri kanserlerinin tedavileri, nedbe düzeltilmesi ve kaza ya da doğumsal nedenlerle oluşan vücuttaki bazı organ eksikliklerinin giderilmesidir. Estetik cerrahi alanı ise saç naklinden yüz gençleştirmeye, burun estetiğinden göğsün küçültülmesine veya büyütülmesi ameliyatlarına ve vücudun fazla yağlarının alınmasına kadar içeren birçok işlemden oluşmaktadır.

Onarım cerrahisi bölümünde yine uygulama alanı bulan konulardan biri meme kanseri nedeniyle yapılan ameliyatlardan sonra oluşan şekil bozukluklarının ve göğsün yokluğunun giderilmesidir. Göğsün yeniden onarılması ya meme protezleri yardımıyla ya da vücudun sırt veya karın bölgesinden alınan dokuların kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir. Farklı tekniklerin kullanıldığı bu ameliyatlarda kişinin organ eksikliğine bağlı psikolojik sorunlar yaşamasının önüne geçilmeye çalışılır.

Yüzdeki uygulamalar arasında en yaygın olanı burna dönük uygulamalardır. Burnun estetik ameliyatları ile birlikte fonksiyonel cerrahisi de çok önemlidir. Solunum zorluğunun olduğu septum deviasyonu, konka hipertrofisi gibi sorunların giderilmesinde burun estetiği ile birlikte bazı uygulamalar yapılabilir. Yüzde gençleştirme işlemleri göz kapakları, yanak, boyun bölgesi veya bunların bütününü içerecek şekilde yapılabilir. Endoskopik cerrahi girişimleri uygulanabileceği gibi, klasik açık tekniklerden de yararlanılabilir.

Göğsün küçültülmesi ya da büyütülmesi de plastik rekonstrüktif cerrahi uygulama alanlarından biridir. Eğer orantısız bir şekilde büyümüş ve sarkmış bir göğüs söz konusuysa belli prensiplere uyularak göğse daha uygun ölçülerde ve diklikte görünüm sağlanabilir. Erkeklerde de ergenlik dönemini takiben jinekomasti adı verilen ve göğsün büyümesi ile karakterize bazı sorunlar için de cerrahi işlemler yapılabilir.

Kepçe kulak düzeltilmesi doğumsal olarak kulak yokluğu durumunda kulağın yeniden yapılması plastik cerrahinin uygulama alanlarındandır. Dudak ve damak yarıkları ve bunlara ait şekil ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesi de plastik cerrahi ameliyatları ile mümkündür. 

Ayrıca plastik cerrahide son yıllarda laser uygulamaları, mikrocerrahi uygulamalarındaki gelişmeler, doku genişleticiler, vakum yardımıyla yara kapatılması ve doku enjeksiyonuna imkan sağlayan bazı ilerlemeler de söz konusu olmuştur. Bütün bu uygulamaların hangi durumlarda yapılacağı, iyileşme sürecinin ne olacağı, endikasyonları, yararları ve oluşabilecek yan etkiler ayrıntılı bir şekilde doktorunuzla görüşme sırasında size mutlaka anlatılacaktır.

Bölüm Doktorları

Dr. Öğr. Üyesi Emre GÜVERCİN
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Prof. Dr. Tayfun AKÖZ
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi
Doç. Dr. Nebil YEŞİLOĞLU
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi