Online Randevu

Bölüm Hakkında

El Cerrahisi Bölümünde el, el bileği, dirsek, omuz, ayak, ayak bileği , bacak bölgesindeki tendon, damar, sinir gibi anatomik oluşumların yaralanması sonucu  veya doğuştan meydana gelen fazla parmak, yapışık parmak gibi hastalıklar, kemik ve yumuşak doku tümörleri, skafoid kırıkları, Kienböck gibi hastalıklar tedavi edilmektedir. Ayrıca Maltepe Üniversitesi Hastanesi olarak El Cerrahisi alanında güncel tedavi yöntemlerini alanında profesyonel ekibimizle hastalarımıza ulaştırıyoruz. 

El Cerrahisi ve Rehabilitasyonu konusunda İstanbul Anadolu yakasının, en donanımlı ünitesine sahip olan hastanemizde, parmak, el, el bilek, dirsek, omuz kırık ve çıkıklar, kas ve tendon kopmaları, sinir yaralanmaları, kemik ve yumuşak doku tümörleri, doğumsal el-ayak anomalileri(sindaktili,polidaktili) uzvun kopmasına kadar oluşabilecek her türlü açık yaralanmayı, şekil bozuklukları ve yanık kontraktürlerini, sinir sıkışmalarını tedavi ediyoruz. Doğum sırasında yaşanan travmaya bağlı gelişen brakial pleksus felci ve sekeller, travma sonrası brakial pleksus felci, romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, travma sonrası el ve el bileğinde oluşan problemler de el cerrahisinin uygulama alanları arasında yer alıyor. El ve el bileği gibi küçük eklemlerle eklem içi yapıların hastalık ve yaralanmalarının kapalı tekniklerle yapılan operasyonları da el cerrahları tarafından gerçekleştiriliyor. Ayrıca ayaklarda ve ayak bileğinde  oluşan ve sinir, tendon ve küçük damarların tedavisi de El Cerrahisi ünitesinde uygulanmaktadır.

El cerrahisi ameliyatların başında mikrocerrahi operasyonları yer alır. Çok ince çaplı damar ve sinirlerin mikroskop altında büyütülerek özel cerrahi aletlerle ince ipliklerin ile dikilmesi olarak tanımlayabileceğimiz mikrocerrahi ameliyatlarıyla kopan, parçalanan el ya da ayaklar birleştirilip tekrar çalışır hale getiriliyor. Aynı teknik ile ayak ve ayak bileğindeki yaralanmalarda El Cerrahisi Ünitemizde tedavi edilmektedir.

Bölümümüzde el cerrahisi tedavilerini "fizyoterapi ekipleri ile karşılıklı olarak sürdürüyoruz. Her hasta için bireysel  planlanarak uygulanan tüm tedavi süreçleri, cerrahi ve rehabilitasyon ekipleri tarafından detaylı olarak kayıt altına alınıyor. Gerektiğinde rehabilitasyon ekibi ameliyatlara davet edilerek erken, orta ve uzun dönem planlamaları yapılıyor. Bilimin ışığında en güncel El Cerrahisi tedavi yöntemlerini Maltepe Üniveristesi Hastanesinde sizlere sunuyoruz.
 

Bölüm Doktorları

Op. Dr. Tamer COŞKUN
Ortopedi ve Travmatoloji El Cerrahisi