Online Randevu

Bölüm Hakkında

Madde kullanım bozukluğu (kötüye kullanımı ve bağımlılığı) tüm dünyada ciddi bir sağlık sorunudur. Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfusun %18’i hayatlarının bir döneminde madde kullanım bozukluğu yaşamaktadır. Genel psikiyatri ünitelerine baktığımızda bu oran %35’lere çıkmaktadır. 

Bağımlılık alanında önemli fırsatların eşiğinde duruyor olunması hem hastalar için hem de tedavi ekipleri için önemli bir gelişmedir. Şu artık gösterilmiştir ki bağımlılık; tedavi edilebilen bir beyin hastalığıdır. Beyinde bazı reseptör mekanizmalarının bu hastalıktaki rolleri açığa çıkarılmış olup; bunlara yönelik ilaçlar geliştirilmiştir. Hem farmakolojik hem de psikososyal açılardan yeni tedavi konseptleri alkol ve madde kullanan hastalar için iyileşmeyi mümkün kılmıştır. 

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi AMATEM Birimi T.C. Sağlık Bakanlığı’nın denetimi ve izni ile 2007 yılından itibaren psikiyatri anabilim dalına bağlı olarak hizmet vermektedir. 

AMATEM birimimiz; alkol ve madde kullanım bozukluğu olanların ilk başvurdukları, ayaktan tedavilerinin yapıldığı ve gerekirse yatış planının yapıldığı bölümdür. Ayrıca birimimizde medikal yani ilaçla tedavinin yanında, bireysel ve grup şeklinde psikoterapi uygulamaları ile hastaların ayaktan tedavileri de sürdürülmektedir.

Bağımlık merkezimizde alkol ve madde kullanım bozukluklarının yanı sıra kumar bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılıkların tedavileri de yapılmaktadır. Tıbbi tedavilerinin yanı sıra; bağımlılığını önleme amacıyla yatarak veya ayaktan tedavi gören danışanların ailelerine yönelik eğitim programlarımız da bulunmaktadır. 

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi AMATEM Birimi; bağımlılık ile ilgili tüm soru ve sorunlara yanıt vermek ve tedavi etmek amacıyla deneyimli bir kadro ile hizmet vermektedir. AMATEM ekibimizde;

- Deneyimli psikiyatr, psikolog, hemşire ile psikolojik danışman ve rehberlik (PDR) uzmanı görev yapmaktadır. 
- AMATEM yataklı servis birimimiz 12 yatak kapasitesindedir. Spor salonu ve sosyal aktivite odaları bulunmaktadır.
- AMATEM birimine yatan hastalarımızın her gün yoğun bir tedavi programı mevcuttur.
- Gün içinde programın uygulanması deneyimli hemşire, PDR uzmanı ve psikolog tarafından hasta ile beraber yürütülmektedir.
- Haftanın iki günü grup psikoterapileri deneyimli PDR uzmanımız tarafından uygulanmaktadır.
- Yatarak tedavi gören hastalarımız da haftanın bir günü bu grup oturumlarına katılmaktadırlar.
​​​​​​​- Bağımlılık konusunda deneyimli psikiyatri hemşiremiz tarafından aile bilgilendirilme oturumları yapılmaktadır.
​​​​​​​- Servis programına; her sabah, tedavi ekibi ve diğer hastalarla beraber yapılan günaydın toplantısı ile başlanır.
​​​​​​​- Günaydın toplantılarının amacı kişilerin bir önceki günlerinin nasıl geçtiği ile ilgili serviste yaşanan önemli olaylar, sorunlar ve kendilerini o gün nasıl hissettikleri hakkında paylaşımlarda bulunmalarını sağlamaktır. 
​​​​​​​- Hastalarımız her sabah alanında uzman psikiyatristler tarafından değerlendirilmekte, gerekli ilaç tedavileri düzenlenmekte, motivasyonları değerlendirilmekte ve gerekli terapötik müdahaleler yapılmaktadır. Bunların yanı sıra PDR uzmanımız hastaların her gün bilinçlendirme, rehberlik ve ya bireysel görüşmelerini yürütmektedir.
- Sosyal aktivite ve spor faaliyetleri de ekip tarafından düzenli bir şekilde programlanmaktadır. 

 

AMATEM birimimizde psikiyatri tanı kitabına göre tanımlanan aşağıda belirtilen madde bağımlılığı türleri tedavi edilmektedir:

1- Alkol
2- Kafein
3- Kenevir (esrar, sentetik kanabinoid=bonzai)
4- Halüsinojenler (LSD, meskalin, fensiklidin vb.)
5- Uçucular (tiner, benzin, gazolin, bali vb.)
6- Opiyatlar (morfin, eroin, kodein, metadon vb.)
7- Dinginleştirici, uyutucu ve kaygı gidericiler (diazepam, alprazolam)
8- Uyarıcılar (amfetamin, taş, ekstazi, kokain vb.) 

Bölüm Doktorları