444 06 20 ONLINE RANDEVU
444 06 20444 06 20

Zika Virüsü Nedir?

<p><span style=Fransız Polinezya’sında salgına sebep olmuştur.

">

Fransız Polinezya’sında salgına sebep olmuştur.

Zika virüs ilk olarak 1947’de Uganda’da Hint şebeklerinde (rhesus monkey) tanımlandıktan sonra 1952’de Uganda ve Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’nde insanlardan izole edilmiştir. Geleneksel şekilde bölgesel olarak Afrika ve Asya alanlarında görülen virüs, ilk defa 2007 yılında endemik olduğu bölge dışında Pasifik’te Yap adasında ve daha sonra 2013’de Fransız Polinezya’sında salgına sebep olmuştur. Yeni ortaya çıkan (emerging) virüslerden olan Zika virüs ile salgınlar Amerikalar, Pasifik, Afrika ve Asya’dan bildirilmiştir. Flaviviridae ailesinin bir üyesi olan Zika virüs, insanlara Aedes cinsi sivrisinekler ile bulaşır. Aedes sivrisinekleri genellikle sabah saatlerinde veya geç akşamüstü/akşam saatlerinde ısırırlar. Bu sivrisinekler aynı zamanda dengue, chikungunya ve sarı humma virüslerini de bulaştırabilirler.

Diğer patojenik vektör ilişkili flavivirüslerden olan Dengue, Batı-Nil ve Japon Ensefalit virüsleri ile ilişkili olan Zika virüs nispeten daha hafif seyreden bir infeksiyona sebep olur. Virüs bulaşan kişilerin sadece dörtte birinde belirtiler görülür (%80 belirtisiz). Vektör sivrisinek ısırığından 2 ila 7 gün sonra görülen belirtiler sıklıkla hafif ateş, makülopapüler tarzda döküntüler, baş ağrısı, eklem-kas ağrıları, bitkinlik ve non-pürülan konjonktivittir. Fransız Polinezya’sı ve Brezilya’da 2013 ve 2015’de görülen geniş çaplı salgınlar sırasında ulusal sağlık otoriteleri Zika virüs hastalığına bağlı potansiyel nörolojik ve otoimmün komplikasyonlar rapor etmişlerdir. Son olarak Brezilya’da sağlık otoriteleri genel toplumda Zika virüs infeksiyonlarında artış ile beraber mikrosefali ile doğan bebeklerde artış saptamışlardır. Zika virüs ile rahim içi infeksiyona bağlı santral sinir sistemi malformasyonları ve Guillain Barre sendromu ilişkisine ait veriler artmaktadır.

 

Zika virüs kan örneklerinden izolasyon ve RNA PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) ile tanınabilmektedir. Geçerli kılınmış serolojik bir yöntem bulunmamaktadır ve diğer flavivirüslerle çapraz reaksiyon verdiğinden serolojik olarak tanı zordur. Halen geçerli bir aşı ve spesifik anti viral tedavi bulunmamaktadır. Bulaşı önlemede en etkin yol sivrisineklerle genel ve kişisel mücadeledir. CDC herhangi bir trimestrde bulunan gebelere Orta-Güney Amerika ve Karayipler’deki 14 ülkeye seyahati ertelemelerini tavsiye etmektedir. Gebe kalmayı düşünenlere ise doktorlarına danışmayı ve sivrisinek ısırğını engelleyecek önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir. Güncel olarak Ocak 2016’da Orta ve Güney Amerika ziyareti sonrasında Danimarka ve İsviçre’li turistlerin kanında Zika virüs saptanmıştır.