444 06 20 ONLINE RANDEVU
444 06 20444 06 20

Dünya MS Günü – MS ile Yaşamak

<p><span style=Her yaş grubunda ama özellikle de genç erişkinlerde görülen bir sinir sistemi hastalığıdır.

">

Her yaş grubunda ama özellikle de genç erişkinlerde görülen bir sinir sistemi hastalığıdır.

Multipl Skleroz (MS) her yaş grubunda ama özellikle de genç erişkinlerde görülen bir sinir sistemi hastalığıdır. MS bireyden bireye değişmekle birlikte vücutta his kusurları, güç kaybı, yorgunluk, görme ve mesane sorunlarına yol açabilir.  Geçmiş yıllarda toplumda oluşan durdurulamayan amansız bir hastalık imajı,  günümüzün tedavi seçenekleri ile gidişatının değiştirilebildiği ve yaşam kalitesinin yüksek tutulabildiği bir hastalık imajına dönüşmüştür.

 ‘Dünya MS Günü’  ilk kez 2009 yılında Uluslararası MS Federasyonunun önderliğinde gerçekleştirilmiştir. Hastalığa karşı farkındalığı arttırmak amacı ile her yıl farklı bir temaya odaklanan kampanyalarla dünya çapında yüzbinlerce insana ulaşılmıştır.  Ülkemizde ‘Türkiye MS Derneği’ çatısında yürüyen faaliyetler aslında bir gün ile sınırlı olmayıp tüm yıla yayılmış durumdadır.

 Bu sene 31 Mayıs 2017 Çarşamba gününe denk düşen Dünya MS Gününün teması ise 'MS ile Yaşamak'. Etkinlikler ve kampanyalar; multipl sklerozdan etkilenen hasta ve yakınları ile konunun uzmanlarının deneyimlerini paylaşmasını sağlayarak,  hastaların tıbbi ve sosyal açıdan karşılaştıkları sorunlara ışık tutmayı hedefliyor.

Unutmayalım ki,  MS bir gün herkesi, ister hasta, isterse hasta yakını olarak bir şekilde etkileyebilir. Hastalığı tanımak insanların hayatlarında büyük farklar yaratabilir.

 

Doç. Dr. Şevki ŞAHİN

Maltepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi Nöroloji A.D.

 

Daha fazla bilgi için:

https://worldmsday.org/lifewithms/

https://www.turkiyemsdernegi.org/