444 06 20 ONLINE RANDEVU
444 06 20444 06 20

Dünya AIDS Günü

<p>AİDS; insan immun yetmezlik virüsünün (HIV) neden olduğu edinsel bağışıklık yetmezliği sendromudur.</p>

AİDS; insan immun yetmezlik virüsünün (HIV) neden olduğu edinsel bağışıklık yetmezliği sendromudur.

AİDS; insan immun yetmezlik virüsünün (HIV) neden olduğu edinsel bağışıklık yetmezliği sendromudur. İlk saptandığı 1980’li yıllardan bu yana, dünya genelinde hızla yayılmıştır. 

HIV kan yoluyla, korunmasız cinsel ilişki ile ve anneden bebeğe doğum sırasında bulaşabilir. HIV bulaştıktan sonra immun sistemde (bağışıklık sisteminde) yaptığı hasarla, bağışıklığı bozarak, başka infeksiyonlara çok daha kolay yakalanmayı sağlar. En basit infeksiyonlar bile ağır seyredebilir ve normal bireyler hastalık oluşturması beklenmeyen fırsatçı mikroorganizmalar ile infeksiyonlar gelişebilir. 

Virüsün bulaşması ile belirtilerin ortaya çıkması arasında sessiz bir dönem vardır. Kan tetkiki yapılırsa bu dönemde virüs saptanabilir. Seyir sırasında görülebilecek ilk belirtiler, yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, öksürük, lenf bezlerinde büyüme şeklinde olabilmektedir ayrıca bu hastalarda, bağışıklık sistemi etkilenmiş olduğundan, birçok infeksiyon ve hastalığa ait çeşitli şikayet ve bulgular gözlenebilmektedir.

Günümüzde antiviral ilaçlarla seyri üzerine olumlu etkiler olmakla birlikte, bu virüsün yayılmasında en önemli yol korunmadır.

 

Yrd.Doç.Dr. Aslı KARADENİZ 

 Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji