444 06 20 ONLINE RANDEVU
444 06 20444 06 20

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Kaderiniz Olmasın

<p>Aşırı terleme genç (18-25 yaş) bayan hastalarda daha fazla görülür.</p>

Aşırı terleme genç (18-25 yaş) bayan hastalarda daha fazla görülür.

Elleriniz devamlı terlediği için tokalaşmaktan çekiniyorsanız. Koltuk altlarınız terlediğinde ter ya da koku önleyici kullansanız bile fayda etmiyorsa ve aşırı terleme sıcak ortamlar haricinde, tüm gün boyunca (istirahat halindeyken bile) devam ediyorsa, bu durum aşırı terleme sorununuz olduğu anlamına gelir. Aşırı terleme genç (18-25 yaş) bayan hastalarda daha fazla görülür. Toplum genelinde görülme oranı %0.5-%1’dir. Bu hastaların yaklaşık %50-60’ında aile öyküsü de vardır.


Aşırı terleme şikayeti çocukluk döneminde mevcuttur. Adölesan dönemde aşırı terleme şikayeti giderek artar. Bunun sonucunda; sosyal fobi ve içe kapanıklık ortaya çıkabilir. 

Bu hastalara uygulanan Medikal Tedaviler

  • Alüminyum klorid içeren kremler
  • İyontoforez. Düşük doz elektrik akımı verilerek uygulanan bir tedavi şekli
  • Antikolinerjik ilaçlar (Glikopirolat vb.). Bu ilaçlar ağız kuruluğu, bulanık görme ve kabızlık vb. yan etkilere yol açabilirler.
  • Botoks. Pahalı bir yöntemdir. Belirli aralıklarla yeniden (3-6 ay) uygulanması gerekir. Ağrı ve nadiren kalıcı sinir felcine neden olabilir. 
  • Ter bezlerinin alınması. Şikayetin tekrarlama olasılığı yüksektir.


Cerrahi Tedavi (Endoskopik Torakal Sempatektomi-ETS):

1920-1940’lı yıllarda sempatektomi ameliyatları yapılmaya başlanmıştı. Ancak 1980-1990 yıllarından sonra video sistemlerinin gelişmesiyle birlikte endoskopik yöntemler (ETS) aşırı terleme şikayeti olan hastalarda yaygın olarak kullanılmaya başladı. Cerrahi Teknik: Genel anestezi altında, koltuk altından 1 cm.lik kesi ile optik aletler ile göğüs kafesi içine girilerek, göğüs duvarı üzerinde yer alan sempatik zincirin endoskopik aletler yardımı ile kesilmesidir.Ameliyat süresi yaklaşık olarak 45-60 dakika arasında değişmektedir (İki taraflı olarak).Ameliyat sırasında hastaya bir adet plörokan adı verilen kateter takılmakta ve ertesi gün bu kateter alınarak hasta taburcu edilmektedir.Hastalar yaklaşık 3-7 gün içinde normal yaşantılarına (işlerine veya okullarına) dönmektedirler. Ameliyata bağlı görülebilecek komplikasyonlar:1-Akciğeri sönmesi(Pnömotoraks)2-Ameliyat yerinde ağrı3-Damar yaralanması4-İnterkostal Nevralji
5-Horner sendromu
Yukarıdaki komplikasyonların görülme oranı %1-2 arasındadır.
6- Kompansatuar Hiperhidrozis. %20 ile %60 hastada ameliyattan sonra hastaların sırt ve kasık bölgelerinde nedeni bilinmeyen aşırı terleme görülebilir. Hastaların %2-20’sinde sorun oluşturabilir.  ,
Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS) yönteminin;EL VE KOLTUK ALTI AŞIRI TERLEMESİ tedavisinde BAŞARI ORANI %95’dir.