444 06 20 ONLINE RANDEVU
444 06 20444 06 20

17 Kasım günü Dünya Prematüre Günü

<p>Erken doğan bebekler pek çok sağlık soruna ile karşılaşma riskine sahiptir ve bu riskler doğum haftası ve ağırlığı azaldıkça artar.</p>

Erken doğan bebekler pek çok sağlık soruna ile karşılaşma riskine sahiptir ve bu riskler doğum haftası ve ağırlığı azaldıkça artar.

Bir bebek 37 haftadan önce doğarsa prematüre bebek olarak kabul edilir. Erken doğan bebekler pek çok sağlık soruna ile karşılaşma riskine sahiptir ve bu riskler doğum haftası ve ağırlığı azaldıkça artar. Her yıl yaklaşık 15 milyon bebek prematüre doğmaktadır. Dünya genelinde doğan her 10 bebekten 1’i  prematüredir.  Ülkemizde de her yıl yaklaşık 1.400.000 bebek doğmaktadır ve bu bebeklerin 150 binden fazlası dünyaya prematüre olarak gelmektedir. Dünyada ve ülkemizde prematüre bebekler ve sorunları ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla 2011 yılından bu yana 17 Kasım ‘’Dünya Prematüre Günü’’ olarak kutlanmaktadır.  

Hayata erken adım atan bu minik kahramanların bu özel gününü coşkuyla kutlamak için onları ve bu zorlu ve engebeli yolda her zaman onlara destek olan özverili ailelerini 17 Kasım günü  ‘’ Dünya Prematüre Günü ‘’kutlamamıza bekliyoruz.

Doç.Dr. TUĞBA ERENER