444 06 20 ONLINE RANDEVU
444 06 20444 06 20

1 - 7 Ekim Emzirme Haftası

<p><span style=Emzirmenin sayılamayacak kadar çok olan faydalarından sadece birkaçını sizin için sıraladık;

">

Emzirmenin sayılamayacak kadar çok olan faydalarından sadece birkaçını sizin için sıraladık;

"SAĞLIKLI NESİLLER, SAĞLIKLI GELECEK İÇİN ANNE SÜTÜ!"

"EMZİRMEK SADECE SÜT DEĞİLDİR..."

Emzirmenin sayılamayacak kadar çok olan faydalarından sadece birkaçını sizin için sıraladık;

 • Emzirmeye doğumun hemen ardından başlanmalı ve gün içerisinde çocuk gereksinim duydukça da devam edilmelidir.
 • Anne sütü, yenidoğan ve süt çocukları için ideal bir besindir.

  Bu dönemdeki çocukların gelişmesi ve büyümesi için ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içerir.

 • Emzirme anne sağlığı açısından da çok önemlidir. Meme ve over kanserlerinin oluşum sıklığını azaltır. Ayrıca emziren anneler doğum öncesi kilosuna hem daha kısa sürede hem de daha sağlıklı bir biçimde dönebilir.
 • Anne sütü ile beslenmenin çocuk sağlığına uzun dönemde de faydaları vardır.

  Erişkin dönemde hem hiperkolestrolemi hem de hipertansiyon anne sütü ile beslenenlerde daha az görülür. Ayrıca Tip-2 diyabete, obeziteye ve metabolik sendroma bilindiği üzere anne sütü ile beslenen çocuklarda daha az sıklıkla rastlanır.

 • Formula ile beslenmenin önerilmemesinin bir nedeni de içme suyuyla bulaşan hastalıkların sıklığının daha fazla rastlanmasıdır. Bu anlamda anne sütü daha hijyenik bir besin öğesidir. Ayrıca mama hazırlama aşamasında yapılabilecek hataların önüne geçilmiş olur. Bilindiği üzere fazla seyreltilerek hazırlanan mamalar malnütrisyona neden olabilecekken daha kıvamlı hazırlanan mamalar da osmotik ishale ve sindirim sistemi kanamalarına neden olabilmektedir. Yine özellikle son yıllarda artan besin allerjilerinin oluşma sıklığı standart formulalarla beslenen bebeklerde daha fazladır.
 • Çocukla annenin arasındaki sosyal bağın gelişiminde ve ileride oluşabilecek psikiatrik hastalıkların önlenmesinde anne sütü ile beslenmenin olumlu katkıları bulunmaktadır. Bilindiği üzere otizm anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az sıklıkta görülmektedir.
 • Anne sütü içerdiği immunglobulinler nedeniyle çocukluk yaş grubundaki ölümlerin en sık iki nedeni olan diyare ve pnomoniden de korur. Ayrıca bir çok viral hastalık anne sütü ile beslenen bebeklerde formula ile beslenenlere göre daha az oranda görülür.
 • Formula ile beslenen bebekler daha fazla antijene maruz kalırlar ve otoimmun hastalıklar anne sütü ile beslenenlerden daha fazladır.
 • Özellikle erken doğan doğan bebeklerde doğum haftasına göre her annenin sahip olduğu süt kendi çocuğu için ideal besinleri ve osmotik yükü içerir. Bu da gelişmesi muhtemel bazı sorunlardan bebeği koruyucu özelliktedir (nekrotizan enterokolit, malnutrisyon...).
 • Anne sütü hem ulaşılabilirlik hem de maaliyet açısından üstün bir besin kaynağıdır.