10 Ekim Dünya Görme Günü

     Kaliteli bir görmeye sahip olma yaşayan her insan için doğal bir haktır. Bu hak ya kişinin elinde olmadan genetik, çevre, beslenme, hastalık gibi nedenlerle alınır, yada etik, legal çalışmayan sağlık çalışanları ve ya kurumları tarafından alınır.

     Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından önlenebilir körlük ve görme özürlüleri topluma kazandırabilmek  için Maltepe ve Kartal ilçelerinde Belediye, Kaymakamlıklar, Milli Eğitim Bakanlığı ortak çalışmaları ile 110 (yüz on) bin öğrenci taranarak bu görevimizi büyük ölçüde yerine getirmiş bulunuyoruz. Günümüzdeki en büyük sorun önlenebilir körlük veya görme özürlüleri önlemek yerine tedavi hizmetlerinin ön planda tutulmasıdır. Halbuki Dünya Sağlık Örgütü tarama ve bilgilendirme programları yaparak %90 körlük ve görme özürlerini önlemeyi tavsiye etmektedir.

     Her bilinçli bireyin sağlık hizmeti aldığı kurumu, kuruluşları, kişileri seçerken çok dikkatli davranmalı görsel ve yazılı medyaya asla güvenmemeli, görme sağlığı almaya giderken mevcut görmesini de kaybetmemelidir.

Prof. Dr. Sadık Şencan

                                                                                                   Göz Hastalıkları Uzmanı 


Tüm duyurular için tıklayınız