ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

MEME KANSERİNDE BİLİNMEYENLER 
Meme kanseri, gerek dünyada gerekse Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak biliniyor. Fazla kiloların kanser riskini artırmada önemli bir etken olduğunu vurgulayan uzmanlar, 40 yaşından sonra yılda bir mamografi çektirmenin şart olduğuna dikkat çekiyor.
Maltepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abut Kebudi’ye göre, Türkiye’de meme kanserinin genç yaşta görülme oranı Batı’ya göre daha fazla. Aynı zamanda Marmara Anadolu Yakası Meme Hastalıkları Sürekli Eğitim Toplantıları (MAYMET) Derneği’nin de kurucu üyesi olan Prof. Kebudi’nin meme kanseriyle ilgili verdiği bilgiler şöyle:

Erken tanı oranı düşük
ABD’de ve Avrupa ülkelerinde her 7 kadından 1’i hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Türkiye’de ise tam bir istatistik yok ama aslında çok sık görülmüyor.
Buradaki sorun şu: Batı’da erken tanı yaygın ve bu yüzden hayatını kaybeden insan sayısı az. Türkiye’de ise meme kanseri çok sık görülmese de erken tanı oranı düşük. Dolayısıyla, meme kanseri bizde çok daha fazla can yakıyor. Ankara’nın batısında erken tanı oranları giderek yükseliyor. Ama Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde erken tanı yok denecek kadar az.DETAYLI BİLGİ İÇİN ALT KISIMDAKİ LİNK' e TIKLAYINhttp://gundem.milliyet.com.tr/erken-tani-hayat-kurtariyor/gundem/gundemdetay/20.12.2011/1477752/default.htm


Tüm duyurular için tıklayınız