12-18 MAYIS HEMŞİRELİK HAFTASI

12-18 MAYIS HEMŞİRELİK HAFTASI

Hemşirelik mesleği insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yürütülen; kutsal, onurlu ve profesyonel bir meslektir. Bunun yanında, hemşireler toplumumuzun bilgilendirmesinde, sağlık hizmetlerinin uygulanmasında vazgeçilmez temel unsurudur. Hemşireler: din, dil, ırk ayrımı ve mesai kavramı gözetmeksizin mesleklerini özverili şekilde yerine getirir.

Sağlık teşkilatının en önemli unsurlarından birisi olan hemşirelerimiz, büyük bir sabır, dikkat, sevgi ve hoşgörü gerektiren önemli bir görevi yürütmektedirler. Bu kutsal görevlerini ülkemizin dört bir yanında her türlü sorunla mücadele ederek yerine getiren hemşirelerimiz, hastalara yönelik verdikleri hizmetlerin yanı sıra toplumun her kesimine verdikleri eğitimlerle de sağlığımızın korunmasında önemli bir rol üstlenmektedirler.

Mesleğimizde kaydedilen ümit verici gelişmeler ile hemşirelik günümüzde geleneksel rollerinden sıyrılıp, pozitif bilimin yanı sıra beceri gerektiren profesyonel bir sağlık disiplini haline gelmiştir. Hemşire hizmet sunarken, hasta doktor arasındaki bütünlüğü ve iletişimi bilimsel boyutlarıyla koordine eden ve sonuçlandıran olmazsa olmaz dinamiktir. Hemşirelerimiz güç çalışma koşulları altında, sağlıklarını tehlikeye atarak, aile ve sosyal yaşantılarını ikinci planda tutarak özveri ile topluma hizmet sunmaktadırlar.

Hemşireliğin anahtar niteliğindeki rolleri arasında araştırma yapma, sağlık politikalarının belirlenmesi etkinlikleri ile hasta ve sağlık sistemlerinin sevk ve idaresine katılım, eğitim, güvenli çevre için mücadele ve birey ya da toplumun sağlığını savunma yer alır ." Biz hemşireler, mesleğimizin tanımında yer alan görev ve sorumluluklarımızı yerine getirebilmek için yıllardır mücadele veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.

Bu bağlamda özveri ile hizmet veren; Tüm meslektaşlarımın “Hemşireler Gününü” Kutlar, mesleğinde üstün başarılar dilerim.

Gülşen AKPINAR 
Başhemşire 

Tüm duyurular için tıklayınız