Hayata El Ver

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yılda 17,5 milyon kişi kalp damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybederken Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre ülkemizde her yıl 150 bin insanımız ani kalp durması sonucu hayatını kaybediyor. Dünyada hastane dışı ani kalp durmalarından hayatta kalma oranları ortalama %5 iken, bazı gelişmiş ülkelerde bu oran %20 ler düzeyindedir. 
Sokakta kalbi duran birinin yanında sağlık çalışanı olmayan ama kalp masajı bilen bir kişi ve otomatik kalp şok cihazı (OED) cihazı olduğunda hayatta kalma oranının %38 olduğu kabul edilmektedir. 
Ani kalp durması elektriksel bir problem sonucu meydana gelen ölümcül aritmi nedeniyle kalbin beyne ve diğer organlara kan pompalayamayacak duruma gelmesi" olarak tanımlanabilir. Genellikle kalp atışlarında düzensizlik (ventriküler fibrilasyon) ya da aşırı hız (ventriküler taşikardi) şeklinde oluşur. Bu durum meydana geldiğinde beyne ve vücudun geri kalanına giden kan akışı durur ve kişi yere yığılır. Aslında kişi klinik açıdan ölüdür ve derhal müdahale edilmezse bu durumda kalacaktır. 
Ani kalp durmasından yere yığılan bir insanın yaşama şansına sahip olabilmesi için acil temel yaşam desteği yani kalp masajına ve kalbin yeniden canlandırılmasına ihtiyaç vardır. Ani kalp durması herkeste her an görülebilir. 
Ülkemizde hastane içinde gelişen ani kalp durmalarında hayatta kalma oranları %90’ın üzerinde iken hastane dışında aynı oran %1 den daha azdır. 
Avrupa Kalp Sağlığı Araştırmasına göre Türkiye 50 yaş altında kalp krizi geçirme sıklığında Avrupa birincisi olmuştur. ABD’ de yapılan bir araştırma verilerine göre en çok görülen ölüm nedenleri arasında kalp hastalıkları birinci sırada yer almaktadır;
16 Ekim 2013' te Avrupa Birliği' nde kabul edilen tasarı ile tüm Avrupa' da "Restart A Heart" adıyla bu kampanya yürütülmektedir. Ülkemizde de Resüsitasyon Derneği, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği ve Sağlık Bakanlığı ortaklığı ile bu proje yürütülmektedir. Atatürk Havalimanı, TBMM, Ankara' da AVM ve spor salonlarında, Adana' da Portakal Çiçeği Festivali kapsamında etkinlikler yapılmıştır. 
Maketler üzerinde gönüllülere kalp masajı eğitimi verilmektedir. Büyük bir özveri ile gerçekleştirilen bu eğitimlerde sosyal sorumluluk projesi kapsamında herkesin desteğine gereksinim vardır. 

Tüm duyurular için tıklayınız